Padjelanta - Stibok

Tänkte vandra från Kutjaurestugan och in mot Stibok i augusti/septemper. Någon som vet hur bäckarna brukar vara? Någon som är svår att vada?
 
Sieberjåhkå är ofta svårvadad. Kan också vara på sin plats för en liten varning för fallvindar om man tältar nedanför Stiboks branter. Jag har varit med om en riktig tackling där tältet vek sig trots MYCKET stenförankring. En km bort var det lugnt.
/HåkanF
 
Jag har inte vandrat där själv, bara planlagt en tur som inte blev av (ännu), läst Claes Grundstens "På fjälltur Padjelanta och Sulitelma" anbefalas :), och några berättelse om vägen.
Om du vandrar på östra sidan (som väl de flesta gör) måste du inte alls vada Sieberjåhkå (Claes Grundsten skriver att den är i princip omöjlig att vada).
Den enda biflöde han nämnar är Vierttsajåhkå (Biflödet Vierttsajåhkå vadas lätt på en bred grusbädd).
Om du vill komma över till andra sidan är det väl bäst att prova mellan Stibojavrre och Galbejavrre. När jag var där för 10 år sen fanns en bro, men den är bort för några år sen. Ur minnen skulle jag se denna plats som en lämpligt vad.
Rähtjatjåhkå är väl den största biflöde som sen bildar Sieberjåhkå, den har jag vadat utan problem i början av augusti - strid men inte för djupt.

Henning
 
Jag gick en dagstur i aug 2019 från Kutjaurestugan mot Stibok (målet var Abmelvarasj en bit SSO om Stibok). Den del jag såg av Sieberjåhkå föreföll inte möjlig att vada. Jag gick på södra sidan av Sieberjåhkå över Nådje och Gådotjåhkkå. Fina trakter, nästa gång blir det att gå hela vägen till Stibok. Vägen tillbaka gick jag längs Gådåtjåhkkås nordvästsida, vilket var något mindre lättgånget än över Nådje.
 
Senast ändrad:
Om man tänker sig att vandra i området mellan Sieberjåhkå och Sallohavrre så får man inte missa att följa jokken som lämnar Slahpejavrre vid sjöns sydöstra spets och sedan vidare längs Abmeljåhkå söderut.
Jag har skrivit om detta område en liten bit in i denna artikel på Utsidan: (Bläddra förbi de åtta första bilderna.)
/HåkanF
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips