Paddla Visttasjohka?

Har funderingar på att paddla från Nikkaluokta och upp längs Visttasälven till sommarn. Nån som vet hur det ser ut med forsar och hinder längre uppströms? Hur långt kan man tänkas ta sig?

Mvh
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tackar för svaren! I filmerna tar han sig tämligen enkelt upp till Lisas stuga, fast då med motor. Forsen ser måttlig ut men väldigt långa sträckor, så det verkar bli att dra kanoten flera km. Tveksamt om det är värt det. Får väl se om det blir nåt av detta. /Erik
 
Jag är också sugen på att paddla Visstasjohka fast uppifrån (med en packraft). Är det någon som vet hur mycket vatten det är ner till Vistasstugan och om det skulle vara möjligt?
 
Coolt, men jag är nybörjare så jag behöver nog öva på slätare vatten.

Det är väl inget att rekommendera för någon om man är rädd om livet. Kommer ihåg den säsongen 2014. Sen snösmältning med mycket snö i terrängen och kallt just när han var ute. Brukar fiska lax denna tid i Lainioälven varje år.
 
Hej. Jag skulle ta helikopter från Nikkaluokta och sedan packraft. 1000 kr per skalle om man är fyra. Ska man ta kajak eller kanadensare i hängande last blir det två körningar och mer är dubbla priset.
Kör du vore det kul att höra dina tips.
Mvh Arvid
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips