Paddeltur i Skellefteå (havskajak)

Någon som har förslag på lämpliga turer kring Skellefteå? Har lite svårt att surfa mig fram till infon. Tackar på förhand!
 
jag kan rekomendera från Örviken ända ner till Bjuröklubb. Alltså från Skellefteälens utlopp söderut.

Där finns många mysiga vikar, någon med bastu.

Åker du norrut så är det mycket sten. Förutom Kågefjärden och Furuögrund (söder om Byske) som är mysiga ställen.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Är rentav sträckan Örviken - Bjuröklubb en lagom dagstur? Eller vad tror du det tar i tid om man glider längs kanten?.
 
Det var några år sedan jag seglade i dessa trakter men jag tror att det tog en 4-5 timmar att segla sträckan Kurjoviken (Skelleftehamn) till Bjuröklubb. Paddlar man efter kusten så blir det mer snirkligt. Paddlar du in mot Burvik finns det några fina sandstränder och sen när du kommer ut ur Storsladafjärden följ kusten söderut och håll utsikt efter några klipphällar som kallas Burehällorna där kan man åka in i en naturlig hamn där det finns Bastu och grillplats.
Dit tror jag blir en lämplig dagstur.
Fortsätter du sedan mot Bjuröklubb så finns det en liten ö, Skötgrönnan, en dryg distans ut från kusten, som kan vara värt ett besök.
Längst ut på Bjuröklub finns också en liten bastu (jag tror att det behövs en propp till den), en gammal fyr och en härlig utsikt.
 
Tack för tipsen. Blir nog en dagstur söderut med start från mobackenbadet. Hoppas kunna ta mig nedåt Bjuröklubb inom rimlig tidsram.

Fick inte riktigt till det med länken du hänvisade till Maria. Vore mer än tacksam om du kunde beskriva turen lite mer i detalj. Många tack!
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.