Overall/onepeace i merinoull?

Funderar på en overall i merinoull för att ha vid skidåkning/snowboard, vinterpaddling etc. och undrar om någon har erfarenheter av exempelvis Norrönas, Aclimas, Icebreakers etc?

Anledningen till att ha en hel dränk är att det lätt "korvar sig" i torrdräckten när jag exempelvis paddlar osv.

Tack på förhand!


Mvh Daniel
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tänk på att om den inte har gylf kan det bli jobbigt... Om du inte är kille hjälper inte gylf heller, men det låter det som du är. ;)
 
I dykaffärerna finns pissventiler till torrdräkt. Finns varianter för både hon och han. 😀

Peter



Skickat från min Nexus 5X via Tapatalk
 
Kask har underställs-overaller.
Www.kaskofsweden.com
Det är Sverre Liliequist och Kaj Zackrissons märke.

Dykprylarna är i regel av tjockare variant och har vikt/m2
Som gradient för tjocklek. 100/200/300/400g/m2.
Jag har samtliga tjocklekar men skulle inte rekommendera dem för annat än möjligtvis långa pass vid jakt under någon form av överdragskläder.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Jag har en från aclima, och den har "bajslucka" med dragkedja så man inte behöver kränga av sig hela... Funkar helt ok, för herrar som damer :D.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.