osprey

Jag är en Osprey som är en dagrygga. Nota bene dagrygga och egentligen en blandning av plats för dator/vildmark. Jag har p g a ryggskada svårt med dagryggor där poängen är att snöra samman utrustningen så mycket att den ligger som en klistrad utter längs med ryggraden men trivs man med det så är ju det bra. Den här är rätt lös men för mig passade den utmärkt. Väldigt skön även om den rätt snabbt blir tung. Finns lagom med fack när man ändå bara ska gå och det passar mig som kan ha svårt att hålla reda på saker. Passar bra för kajaken för det finns tåv huvudfack där man kommer åt huvudpackningen.
Passar mig utmärkt och jag har en ryggsäcksgarderob om åtta att välja mellan. Passar i kajak för längre tur, dagtur kajak, trekka men passar inte kajak så bra.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Håller med.

Vi har ju alla olika preferenser, men själv tycker jag att det är dummare att gå genom snår med veckopackning på ryggen än att sätta nätväv på ryggsäckar :)
Lyckligtvis blir alternativen för lätta ryggsäckar bli fler och fler, så den som brötar sig fram genom täckt terräng kan ju välja en annan säck.
Apropå tråden om friluftsartiklars kvalité; en ryggsäck där man måste undvika att gå mellan två fjällbjörkar, undvika att gå för nära ett videsnår osv, är det kvalité när det gäller en ryggsäck för fjällvandringar? Eller kanske den är gjord endast för öppna gräshedar och dylikt? Normalt sett i Sverige passerar man ändå genom fjällbjörkskog första dagen, och sista dagen på många fjällvandringar. Det är ju närmast fånigt att konstruera sådana ömtåliga grejer.

Raskesven
 
en ryggsäck där man måste undvika att gå mellan två fjällbjörkar, undvika att gå för nära ett videsnår osv, är det kvalité när det gäller en ryggsäck för fjällvandringar?

Nej och ja.
Om man normalt behöver gå bland snår är det inte kvalitet. Om man normalt inte behöver gå bland snår är det kvalitet. Själv går jag oftast på stigar när jag är i snåriga marker. De gånger jag gått i snåriga marker utan stigar har jag senare tyckt att det har varit ett risigt vägval, även med en supertålig välkänd krigsgrön superrygga på ryggen. :)

Men som alltid: don efter person.
 
Stigar finns inte överallt.

Nej och ja.
Om man normalt behöver gå bland snår är det inte kvalitet. Om man normalt inte behöver gå bland snår är det kvalitet. Själv går jag oftast på stigar när jag är i snåriga marker. De gånger jag gått i snåriga marker utan stigar har jag senare tyckt att det har varit ett risigt vägval, även med en supertålig välkänd krigsgrön superrygga på ryggen. :)

Men som alltid: don efter person.

En mer korrekt beskrivning borde väl vara att du väljer områden där det finns stigar. Den lätta utrustningen är mest lämpad för viss terräng.

Don efter den terräng och det område man väljer.
JM
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.