Om du bara fick välja en tillverkare?

Problemet med frågan heter "märkesskydd". Det gör att det finns ingen tillverkare som lagligen kan kombinera de bästa lösningarna.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
För mig har det varit Houdini i flera år, har och har haft mycket plagg av de. På senare har det dock även blivit andra Märken igen, skönt med lite omväxling ibland.
 
Om den självklara rättigheten att själv få göra mina val skulle begränsas till en enda tillverkare så skulle det spela mindre roll vilken det blev av till exempel Fjällräven, Lundhags, Haglöfs,etc. Inga som helst problem att hitta det jag behöver för ett icke begränsat friluftsliv av den typ jag ägnar mig åt.
 
Haglöfs gör utmärkta kläder deras byxor Rugged Mountain slitstarka stretchiga ,är rekommenderbara finns en jacka i samma tyg och kvalitet Rugged fjell jackA
 
Jag har valdigt fa plagg som ar av samma marke. Tror inte jag har mer an tva plagg som rakar vara fran samma marke.

Hursomhelst, for att besvara TS:s fraga sa skulle jag nog saga Berghaus eller Outdoor research, mojligtvis Montbell, men nu har jag kanske garderat mig allt for mycket.

edit: Fel, jag har tre Outdoor research produkter: fleece, tumvantar och en keps som jag helt hade glomt bort.
 
Senast ändrad:
Jag skulle välja Lundhags. Täcker allt i princip. Bra på det mesta.

Varken närproducerat eller ägt i Jämtland längre men lyckas hålla det jämtländska varumärket levande. Skulle vilja handla närproducerat av bra kvalitet lika som jag försöker med mat. Min uppfattning är dock att varken Lundhags, klättermusen etc syr ju i Sverige let alone Jämtland. Ett fint undantag är woolpower eller de som gör filtluddor småskaligt. Plusminusnoll har oxo bra tänk fast inte tror jag de syr i Jämtland. Mina jörnkängor är i alla fall från Norrland.

Bosse
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips