Men den enda jag hört säga att PFAS-fria regnkläder inte är vattentäta är du - en fullständigt anonym person. Jag tror att detta bara är i ditt eget huvud. Det har blivit en fix idé för dig. Ingenting som har bäring i verkligheten. Och du har fortfarande INTE svarat på hur du gjorde FÖRE Gore tex fanns.Så du tror inte att en höjning med ca 50 öre som tidigare i 10 år vid varje års skifte har höjt priset samt moms på koldioxid avg Diesel kostade 5 kr 2005.
Vill se dig gå i DFC regnställ.
DFC är inte lämpligt tex som tältgolv då det lätt punkteras och lätt blir en reva,inte komprimerbart dvs tar stor plats i packning,andas inte så du får kondens om du drar ner mot marken och droppar kondens in i innertältet då ofta genom mesch och du får en blöt sovsäck.
Silicon tar ju flera hundra år att bryta ner.
Före man förbjuder en produkt utvecklar man fram något som fungerar,så tänker inte de som har sin försörjning genom skattemedel.
Man får byta namn på skalplagg och sluta kalla dem regnkläder när de inte står emot regn.
Angående att DCF i tältet leder till kondens. Ja, DCF andas inte - men det gör inte heller tält av silnylon.