Olja på min gore-tex jacka

Har en haglöfs heli II som jag råkat få olja (troligen motorolja) på. Finns det något sätt att få bort den utan att man skadar jackan?
 
En blandning med

vatten och alkohol borde få bort fläcken. Om det även skadar goretexen eller tyget vet jag inte men skulle inte tro det. Prova först på t ex en fåll för att inte göra problemet större.

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
När jag fick olja på min Gore-tex så använde jag flytande "TaBort".
Jag lät vätskan lösa upp oljan i några timmar, sedan vanlig tvätt på 40grader.
Allt försvann!
Blev jätteförvånad och jätteglad över resultatet och dessutom skadar det inte Gore-texet.
//Peter
 
Hej! Har en fråga i samma ärende, onödigt att starta ny tråd.

Jag köpte en Arcteryx Alpha SV häromdagen och naturligtvis fick jag en pytteliten svart fläck på den direkt som jag misstänker är olja. Utan att tänka efter tänkte jag "lika löser lika" och gnuggade på lite rapsolja och sedan sköljde jag med diskmedel och vatten. Fläckens koncentration försvann visso men nu är den istället "utsmetad" på en radie om 2 cm. Man ser att det fastnat nåt i membrandet då det ser svagt svartprickigt ut. Lyckligtvis sitter fläcken på sidan under armen så den syns inte vid användning, men blotta vetskapen ger mig magsår! :D

Så vad tror ni, ska jag testa och köpa galltvål? Hur bör man försöka arbeta bort fläcken på bästa sätt med den produkten?

PS: Jag tvättade jackan i tvättmaskin och fläcken bleknade lite, men den går inte bort!
 
hehe ja OT men intressant. Tyvärr finns det ju mängder av annan skit i alla produktcyklar som saboterar betydligt mer än folks gore-texjackor (inte för att det gör saken bättre).

Vad gäller artikeln så tror jag väl inte att det är så enkelt. Är ingen kemist, men jag frågade några kunniga här på länsstyrelsen där jag arbetar och enligt dom ska man upp i ganska höga temperaturer för att det där ämnet ska lossna och hamna i naturen, därmed inte sagt att det finns annan skit i jackorna.

Tyvärr får vi ta och stryka det mesta om vi ska ha samma preferenser (dvs inte hyckla alltför mycket). Bomull är ju en riktig miljöbov.....för att inte tala om överproduktionen+snefördelning av matindustrin. Många beckar små, men tror knappast att man kan känna sig samvetsgrann genom att bara välja bort gore-tex.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips