Okej..vilket liggunderlag ska jag nu välja..?

Re: Isoleringen ja...

Strmbrg; sa:
Det vore spännande att prova en sån där "självuppblåsande" sak nån gång! Jag inbillar mej nämligen att man "bottnar" på de ställen där benknotorna putar ut! Liggunderlag har man ju provat, det är ingen höjdare direkt. (Tycker jag.)

Mvh
Strmbrg, missionär i madrassfrågor :)

Vad jag förståt av tidigare inlägg så kommer du inte från skåne.. Jag rekomenderar dig att flytta ner till ett riktigt skånskt gästgiveri i ett par månader. Efter det så behöver du inte oroa dig för att benkonotorna "bottnar" på de självuppblåsande liggunerlagen.. Se bara på Edvard, han behövde inte nått liggunderlag överhuvudtaget!!

;)
 
Jag är nog ganska fläskig!

Edvard ligger i och för sej i lä. Fast på "fel" sida, så att säga.

Jag är 1,82 och väger in på 94 kilo. Jag sover aldrig på rygg, det är nog sovställningen det kommer an på också.

Strmbrg,
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Guest

Gäst
Så..nu har jag hämtat hem liggunderlaget..och blåst upp det. Kan ju säga att det är en helt annan komfort jämfört med mitt 2,5 cm Therm A Rest som jag hade innan.

Nu har jag ju bara testat att ligga på det lite grann här i vardagsrummet..men jag känner ju att jag har "råd" att släppa ut en del luft från fullt uppblåst och ändå inte bottna. Detta gör att man förstås får ett mjukt underlag som formar sig efter kroppen..och inte en hård "träplanka" att ligga på.

Men jag undrar hur 6 centimetaren känns att ligga på... :)


/Jonas
 
5 eller 6

Skillnaden mellan 5 cm och 6,5 cm (äldre modell av LE CampRest) tycker jag inte är speciellt stor. Det är betydligt större skillnad mellan 3,8 och 5 cm.

Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips