Övernattningstur!

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det blir första gång för mig. Kan någon förklarar hur precis vi gör och vad man ska ta med?

Jag har inte varit med så många gånger, men det brukar bli så här:

Den som föreslår turen, bestämmer plats och skickar PM till alla som anmält sig. Sen tar var och en med sig det som man tycker behövs för övernattning, samt mat och dryck. Ibland blir det gemensam matlagning, men det framgår av PM:t isåfall.
 
Tack!

Fick även redan ett snällt pm som förklarade allt till mig.

Det blir premiär för mitt nya Hilleberg Akto, så det känns dubbelt spännande. :)

Ser fram emot helgen!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag var ute på överlevnad nu och vecka två så sprang jag på flygvapnets lottaflickakår som höll på med samma.

Jag måste vila nu ett tag nu , vi var utsvultna i båda läger.

Syns nån gång i höst
 

Bilagor

  • Asgarv.gif
    Asgarv.gif
    2.4 KB · Visningar: 403
Övernattning tur.

Hej.

Skulle gärna vilja ha info vart ni ska bege er samt vilken tid samt övrig info. Kanske jag hinner följa med?

Med vänlig hälsning,

Walle
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.