nybörjare-tips råd osv

Hej
Har tänkt åka till abisko och bo på fjällstationen i sommar.Har aldrig fjällvandrat eller varit i fjälle n tidigare. Nu undrar jag :
kan man använda bankomatkort eller måste man ha tex visakort? vad ska man äta till lunch på en dagstur? finns det mat att handla där- tex om jag vill ha en kycklingsallad - finns det att köpa grillad kyckling?
Vågar man lämna sina saker på rummet eller finns det förvaringsboxar ?
Som sagt var jag är nybörjare,och skulle vilja veta hur man beter sig i fjällen.
Tack på förhand.
 
Många av utsidans medlemmar har endast sett fjällstaionerna från utsidan ;). För konkreta frågor över stationen är nog stf själv bästa källan.

Om du ska bo på turiststationen räcker det med en termos med varmtvatten, bröd, och salami lite torkade frukt och nötter samt chokladkakor för lunchen.

Har du redan spritkök kan du ju ta med och testa för förhoppningsvis senare kommande stug och tältturer.

Inte heller behöver du bekymmra dig altför mycket om att hålla dig torr då du kan komma tillbaka in i värmen varje kväll och torka kläderna. Vanligt regnställ fungerar. Ett par riktiga gummistövalar har du större glädje av senare i livet än ett par vandringskängor om du inte fortsätter. Låna ihop utrustning som du inte har. En välanvänd morakniv ger ett gott intryck :). Om ditt sällskap är de som har karta och kompass, se till att du har egen uppsättning och lär dig använda dem.

Leta på utsidan så finner du en del roliga och underhållande trådar om nybörjare och deras vedermödor.
God tur
[Ändrat av MW 2006-04-28 kl 11:22]
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Här har jag kopiera en lista från STF:

Sommarutrustning

Bra utrustning är bekväma och praktiska kläder. Det är viktigt att reglera klädseln för att undvika att du svettas. Lätta på klädseln, när det blir för varmt och tag på förstärkningskläder vid raster innan du blir kall och fryser.

Minska vikten på ryggsäcken genom att använda kläder som fungerar både mot vind och väta. Tag med varma kläder för kalla dagar. Det kan bli minusgrader även sommartid.
Yllestrumpor närmast foten minskar risken för skavsår i kraftiga gummistövlar eller vattentäta, ingångna kängor med höga skaft.

I många av STFs Fjällstugor finns proviant att köpa, så möjligheten finns att packa lätt.

Några tips:
För att få skydd mot regn packar du i vattentäta påsar. Det gör det också lättare att hitta. En lämplig ryggsäck för en tur mellan STFs stugor bör innehålla 45 - 65 liter.

Kläder att vandra i...
• underkläder
• yllestrumpr och sockor
• byxor
• skjortor
• Långbyxor, vindtäta
• Gummistövlar eller kängor m höga skaft
• Jacka, vindtät

Utrustning att bära...
Förstärkning och ombyte:
• Tröja, ylle eller fleece
• Mössa, handskar, tunn bomullshalsduk
Regnkläder
• Yllestrumpor, sockor
• Underkläder m långa ärmar och ben
• Träningsoverall, T-shirt
• Gymnastikskor för innebruk och vadning

Bo i stuga:
• Termos med mugg
• Mat och dryck
• Kåsa/tallrik, matbestick, vattenflaska
• Ficklampa, stearinljus
• Reselakan eller lätt sovsäck
• Sjukvårdspåse m plåster, skavsårstejp, sår-salva, elastisk binda, huvudvärkstabletter
• Hygienartiklar, toapapper
• Myggmedel
• Solglasögon

Bo i tält:
• Tält
• Friluftskök m bränsle
• Liggunderlag

Orientera:
• Fjällkarta
• Kompass
• Kikare

Övrigt:
• Kniv
• Visselpipa
• Tändstickor
• Rep.sats för ryggsäck, kängor och stövlar
• Kamera
• Fjällflora
• Penna och papper
• Pengar eller betal/kontokort
• Medlemskort i STF
 
Jag tror inte att det finns nån uttagsautomat i Abisko, men om du har ett betalkort kan du säkert ta ut pengar i receptionen.

Om du inte vill handla i Turiststationens butik så finns det en ICA i andra änden av byn, tror jag (lär vara en storfavorit för läskhandlande norrmän).

På dagsturen funkar det bra att äta mackor och soppa (som du kan ha på termos om du inte vill ha med dig kök).

Vad jag förstår kommer du att bo på Turiststationen och göra dagsturer i krokarna? Alltså inte ta dig till andra fjällstationer (det tar en dag att gå till närmaste)?
Då räcker det med en 30-litersrygga med matsäck och förstärkningskläder.
 
Ett bra komplement till den utrustning som nämnts, är att ha med någon/några bekanta som "kan" fjällen, som kan ge dig tips om allt möjligt och på så vis öppna för dig att själv lära dig något. Det är svårt att bara "gå ut och lära sig alltihop", det är bra med någon som leder en in på rätt spår.
 
Stav

Ett ytterligare komplement som är bra att ha med sig är vandringsstavar, antingen så köper du ett par i ngn sportbutik eller så tar du vad naturen har att erbjuda och täljer till en på plats. Ganska så kul nöje vid att sitta och fila på vid raster eller på kvällen på furstubron.

Stavar är bra att ha vid vadningar och vid branta stigningar m.m.

PS: Tänk på att alltid "knäppa upp" ryggsäcken när gör stora vad då den kan tynga ner rejält om du skulle ha oturen att ramla!


Lycka till på vandringen, mvh Mathias
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips