Nya tältstänger till exped orion 3

Tack för svar! Jodå, Helsport har ju reservdelar, men jag är lite grann i samma sits som trådstartaren i det att jag tycker att det var lite surt att gummicorden (bättre ord) gav upp efter tre års användning.
Jag råkade ut för liknande på ett Hilleberg tält som var bara några år gammalt, gummilkorden blev slapp och oduglig. Kontaktade Hilleberg som i nästan samma andetag gick ut med en officiell information att de fått resårer av undermålig kvalitet och bad användarna att kontakta dem för byte. Hilleberg skickade omgående färdigkapade längder som passade mina stänger och en informationsbroschyr hur de skulle bytas. Ett snabbt jobb på 30 min för tre stänger, så helt nöjd med Hillebergs service och produktansvar.
 
Hej! Har ett ca 4 år gammalt exped orion 3. Tältstängerna började sjunga på sin sista vers redan förra året och nu står det klart. Har försökt leta efter var man kan köpa dessa utan att köpa ett nytt tält men hittar ingenting. Någon som har liknande erfarenheter?

Vänligen

Martina

(Om någon går i exped-tankar, stod mellan detta och hillebergs nallo. Ångrar att jag inte gick på nallo, har ett större hilleberg (keron) som är äldre än mitt exped-tält som inte så mycket som börjat gå upp i en endaste liten söm.)
Hej Martina, jag har tre stänger liggande (2*Easton/1*Dac). Vad är det för längd och dimension på bågen du söker? Mvh Tomas F.
 
Ok, alla mina tre är på knappa 3 m så då funkar det nog tyvärr inte.
Ingen fara tack ändå!

Tack för många bra svar!

Uppdatering om intresse finns: mailade runt till expedleverantörer och blev erbjuden att köpa ett nytt set tältstänger för 1600kr, räknade på det och blir typ samma att fixa egna med hillebergs grejer. Som jag vet har funkat tidigare. Tackade nej till nya stänger. Nästa tält blir nog inte exped.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips