Nya tält - vad ännars

Hoopla har kommit!

Det finns en ventil! Återstår att sätta upp tältet på gräsmattan och mäta upp det för att förse er med mer info.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Hoopla på plats

Satte upp det trots ojämnt väder med hagel etc. Dock inget riktigt besvärande utbrott från vädrets makter under uppsättningen.

När man väl fått klart för sig att "trossringen" skall monteras på samma sätt som ett cykeldäck så gick det galant. Tältet vändes ut och in och ringen trycks in i den ficka som finns för den.
Som vanligt med pyramidtält litet svårt att veta hur mycket duken skall spännas ut när mittpinnen inte monterats så det blev litet flyttning av pinnarna när tältet rests. Jag hade spikat så att höjden blev 135 cm men det räckte bra. Efterspikade i dom orange öglorna för att kolla tätning mot mark.

Utrymmesmässigt känns det skönt med takhöjden. Två personer får en Hiltonsvit, tre ryms men fyra (som det står i beskrivningen) skall nog vara väldigt små annars tar man i tältduken när man ligger. Med tanke på amerikanernas storlek ( Biggest in th world) så får man nog se det som ett önsketänkande från Mountain Hardwares sida.
Total vikt med pinnar 1014 gram.

Skottkärran på bilden är med för jämförelsens skull. Den är STOR.
Nu återstår att testa - låglandsutflykt blir nog första provet
 

Bilagor

  • Hoopla 001.jpg
    Hoopla 001.jpg
    67.3 KB · Visningar: 1,730
  • Hoopla 004.jpg
    Hoopla 004.jpg
    84 KB · Visningar: 1,773
  • Hoopla 006.jpg
    Hoopla 006.jpg
    37.4 KB · Visningar: 1,750
Kanske intressant tält.

Nordisk Telemark 2 carbon väger 880 gr och 950 gr i alu utgåva, 1 person modellen förmodligen lite lättare. Dock verkar ingen stormlinor monterat och jag undrar var tältet tar in frisk luft. Om tältet är välventilerad och med stormlinor verkar det vara nära mina önskemål :)

http://www.trademarkpr.com/nordisk/...elte, Light Weight/Telemark_1-2_Alu_green.jpg

http://www.trademarkpr.com/nordisk/...kingzelte, Light Weight/Telemark 1-2_open.jpg

http://www.trademarkpr.com/nordisk/...gzelte, Light Weight/Telemark_1-2_Alu_red.jpg

http://www.trademarkpr.com/nordisk/... Light Weight/Telemark 1-2_Licht-Schatten.jpg

http://www.trademarkpr.com/nordisk/...ingzelte, Light Weight/Telemark 1-2_woods.jpg
 

Bilagor

  • Telemark 2.jpg
    Telemark 2.jpg
    35 KB · Visningar: 1,533
  • Telemark 1.jpg
    Telemark 1.jpg
    33 KB · Visningar: 1,595

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips