Ny prisvärd dunjacka, tips sökes

Jag tackar för alla konkreta och de mer diskuterande svaren. Frågar ni min sambo har jag omöjligt behov av en annan jacka. Har en barkley? Dunparkas om det skulle va jäkligt kallt ute på stan. Vill ha en mindre kostsam dunjacka eftersom det oftast eldas en del på vinterturerna jag vill inte behöva vara för rädd om den. En tanke är också att svepa in hunden i den om nätterna i tältet. Har en ca två storlekar förstor bomullsskaljacka som går att ha över eventuell dunjacka men då uteblir en del av loftet. Jag undrar om det kan bli eller finns en perfekt kombination. Jag vill klamra mig fast vid fantasierna om att bara jag har en varm huva så kommer allt lösa sig :)) tack / Eric
 
Varm huva

Helt rätt enligt mig. Åsikterna går isär om huva på mellanlager men jag tycker det är underbart både på fleece/primaloft/dun att ha huva. Värmer gött på nacken även när man inte har den på och det är underbart att dra på en varm huva som förstärkning till mössan eller istället för mössa (som man ju kan glömma och tappa bort). När det är riktigt kallt och blåsigt har jag dunjackans huva t.o.m. under skidhjälmen och det är otroligt skönt.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

gro

Avslutat
Jag själv dömmer nog inte andras klädsel, det jag funderar på här är huruvida ett plagg som förvisso nog har bra kvalité i sin specifika grupp, i det här fallet mycket tunna plagg med lite dunfyllning i är värt sitt pris. Jag skulle tro att producentens vinstmarginal i detta fall just nu är rekordhögt ända tills marknaden har mättats eller eventuell konkurrens gjort sitt. Högkvalitativa plagg som betingar ett högt pris förstår jag men i just detta fall känns det som om prisbilden förefaller vara orimligt högt i förhållande till produkten. Små serier som exempelvis fjällrävens nummerserie som ska lyfta märkets exklusivitet till skyarna är en annan intressant företeelse men när det gäller de tunna dunjackorna för runt 2-3.000 spänn känns prisbilden mer som ett utslag av kallt kalkylerande av räknenissar som spekulerar i maximal marginal än att det skulle vara frågan om kvalité visavi pris.

När det gäller det jag skrev om ylle var det rent allmänt, inget till just dig.

Kul ändå att dissikera det här tycker jag.

Fast majoiteten av de jackorna jag har sett folk använda på stan, i kategorin tunna förstärkningsplagg, har inte kostat 2000-3000 kronor utan lägre.
 
Huva gör underverk för värmen när den behövs.

Tex Mountain Hardwear Ghost whisperer fungerar till allt, då blir den plötsligt prisvärd.
Om det regnar drar jag över en OutdoorResearch Helium2 så är jag både torr och varm med till många minusgrader.

Om det är kallt i pisten får den gå som mellanlager. Huvan märks då inte
 
Har du testat själv?

Min hjälm är inte gjuten efter mitt huvud så nej, det fyller så klart ut där det finns plats och värmer runtom (nacken, halsen, pannan, kinderna) på ett sätt som inte hade varit möjligt om huvan inte hade varit på.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.