Ny hjulpar

Halli hallå!

Jag ska köpa nya ett nytt hjulpar till min gamla trotjänare till landsvägscykel! Bakhjulet har tappat en eker och är lite skevt, jag tror den skulle må bra av ett helt nytt hjul, eller är det bättre att lämna in?

Om det nu blir det köp, vad är dom viktigaste punkterna att kolla på? Antal ekrar? Vikt? Asså jag har ingen aning av som skiljer 1000 kronosr hjulen mot 8000 kronorshjulen? Nått måste de väll va ;) alla svar tas tacksamt emot!
 
Att byta ekrar och rikta är inte speciellt svårt, finns beskrivet på nätet, och är ett typiskt DIY jobb.

Din cykelhandlare har eker och nippel.
Du behöver däckavtagare, nytt fälgband, eker och nippel, Ekernippelnyckel, det finns olika storlekar så se till att du får en i rätt storlek eller en universal. Riktställ är fint men en begagnad framgaffel i skruvstycket fungerar oxså.

Printa ut instruktionerna och sätt igång.
go tur!
 
Kan också rekommendera en bra ekertensiometer,så att du får någorlunda rätt ekerspänning i hjulen. Ett klart undrvärderat verktyg anser jag, då hjulets styrka sitter i just ekerspänningen.
/Niklas
 
@niking.

Vad rekommenderar du nu för ekertensiometer? Hur Mkt får man lägga och var är lämpligt att handla?

Personligen har jag byggt ett tiotal hjul och varit nöjd med vad jag åstadkommit men prylar kan kanske göra jobbet ännu roligare.

Thure
 
@niking.

Vad rekommenderar du nu för ekertensiometer? Hur Mkt får man lägga och var är lämpligt att handla?

Personligen har jag byggt ett tiotal hjul och varit nöjd med vad jag åstadkommit men prylar kan kanske göra jobbet ännu roligare.

Thure

Den bästa torde väl väl vara Wheel fanatyks tension gauge http://www.wheelfanatyk.com/store/digital-tension-gauge/ för 295 dollar. Själv har jag FSA analoga variant (numera utgången) av detta instrument. Den största fördelen är att deflektionen (som är en omvänd funktion av ekerspänningen) mäts på en sida och blir då i princip oberoende av ekerdiametern. Dessutom kan ekertensiometern nollställas, så att det avlästa värdet på deflektionen inte påverkas av smuts eller ojämnheter på ekern. Denna modell är ursprungligen uppfunnen av Jobst Brandt.

Sedan har ju DT en digital och en analog variant. http://www.dtswiss.com/Accessories/Proline-Tools Dessa mäter dock deflektionen på båda sidor om ekern. För att erhålla den sanna ekerspänningen (från en tabell) fordras då att ekerdiametern är känd, samt att ekern är rengjord och saknar hack där ekertensiometern mäter. Jag har inte testat denna modell, men jag minns att Jobst Brandt ansåg att den inte var optimal, bl.a. genom att den använde för stor tryckkraft på ekern, vilket i sig påverkade ekerspänningen för mycket.

Sapim ska ha en snarlik variant av DT analoga ekertensiometer http://www.sapim.be/tools/spoke-tension-meter

Hozan C-737 http://www.hozan.co.jp/cycle_e/catalog/C737.html har jag, men den samlar mest damm. Mäter också deflektionen på dubbla sidor om ekern och får då samma brister som DT.s variant. Denna modell har tydligen en ganska stor tryckkraft på ekern och kan därför ge opålitliga avläsningar. .

Slutligen har ju Park tool en lågbudgetvariant http://www.parktool.com/product/spoke-tension-meter-tm-1 som också mäter deflektionen på två sidor och har en stor tryckkraft på ekern.

Så har du råd, skulle jag nog rekommendera Wheel fanatyks tension gauge.
/Niklas
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips