Nordisk Telemark LW

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
http://www.nordisk.eu/fgreen/produc...tents/categories/telemark-2/product_model/lw/


Varje tälttillverkare verkar ha en liknande modell men fördelen med Telemark verkar vara lite större inneryta för en person taget vikten på 1 kg samt att det är hyfsat vindtåligt med två sidolinor. Jag gillar också att man enkelt kan göra absiden till en "tarp".

Hur är sitthöjden för en normalstor person?

Finns det någon "bättre" variant?

Jag är 176 lång o de finns gott om plats ovan skallen..
Har inte använt dörren som tarp mer än vid två tillfällen o den funkar rätt bra om de blåser/regnar kraftigt när man ska laga mat..
 

Bilagor

  • DSC_0757.jpg
    DSC_0757.jpg
    67.2 KB · Visningar: 582

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips