Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Nokian Naali

Nån som vet hur de är på bredden? Jag har jättebreda fötter, men vill inte köpa för stora stövlar.

De är breda. Jag har också riktigt breda fötter och de passar mig bra.

De är väldigt stora storlekar. Jag kan ha 2 strumpor utan att det blir trångt, en vanlig ullstrumpa och en tjockare. Precis som det ska vara på en vinterstövel.
 
Ta samma storlek som du har i vardagsskor så blir det perfekt! Jag har 45 och kör 45 i nokian. Breda fötter på benen, men får plats fint med tjock strumpa i 45. För jämförelse har jag 46 i mina vandrigskängor, Syncro.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Generellt sett är Nokian stora (både bredd och längd) i lästen, jag väljer normalt 1-2 storlekar mindre än andra tillverkare! Det varnas också för stora läster t ex :

http://www.stooks.se/se/art/nokia-tuura.php
http://www.grandshoes.co.uk/big-shoes/size-UK-12-13-14/nokian-finnwald-gummistovlar-7449

Men naturligtvis är det bättre med något för stora snarare än mindre!

För kännedom bara:

Det där stämmer inte. De är tvärtom små i storlekarna. Jag köpte en storlek större än normalt, och fick skicka tillbaka dem för att jag knappt fick in foten i stövlarna.

leverantörer rekommenderar även att ta i storleksmässigt vid beställning:

https://www.stooks.se/se/art/nokian-naali.php
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips