Nödsändare, bra eller dåligt?

Still Alive: Med ”teknik” menar jag moderna prylar som kostar pengar. Man ska kunna vandra med de enkla medel som människor har haft i alla tider.

Hjälptelefonerna är lokala ”livlinor”, inte en ”navelsträng” som man inte kan skiljas från. Skulle det finnas hjälptelefoner överallt blir effekten den jag är rädd för.

Med att ”klara sig själv” menas att vara oberoende av andra under en period. Det betyder inte att man låter bli att använda saker som andra har tillverkat.


-Fredrik- : Radio vid båttrafik, bilbälte och exemplen du skrev igår (cykelhjälm, skidhjälm, barnstolar) är alla exempel på säkerhetsutrustning för att reducera riskerna hos mänskliga produkter. Skapar man en riskabel produkt är det naturligt att försöka minska riskerna, även om det ibland har tagit tid. Vandring och andra säkra sysselsättningar som vi har ägnat oss åt i alla tider är naturliga och ska inte kräva modern säkerhetsutrustning, även om man givetvis får använda sådan.
Tycker du försöker rationalisera saker till absurdum för att få det att passa in i vad du redan kommit fram till.

Jag ser absolut ingen skillnad i att ha med sig radio/nödsändare i båten jämfört med på vandringen.

Riskabla produkter vs säker vandring? Vandring naturlig och ska inte kräva säkerhetsutrustning som ett axiom?

Men ok, jag är på fjället både sommar och vintern. På vintern åker jag på mig några mänskliga produkter som heter skidor. På dem kan man åka fort och brant och jag antar att de kan anses farliga.

På sommaren händer det att jag går i brant terräng, har också tidigare ofta använt mänskliga produkter som heter klätterutrustning. Det är inte ofarligt.

Så antar att det jag gör kan liknas med en båt och en inreach är alltså innanför.
 
Hur gjorde ni innan nödsändarna fanns? För det är ju inte så länge. Gick ni bara stugleder och i stora sällskap? Eller gick ni ensamma men var rädda?
Jag gick samma turer som nu men hade ibland i bakhuvudet när jag scramblade runt i ett 30 graders blockfällt att det absolut inte skulle vara bra om jag ramlade och bröt benet nu.

Köpte en inReach för att försöka undvika onödiga konsekvenser om det hände.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Still Alive, svar på dina frågor: Det dör människor vid många former av sysselsättningar. Normal fjällvandring (åtminstone ensamvandring) är inte en farlig sysselsättning, se statistiken i tråden om ensamvandring. Hjälptelefoner finns på ett begränsat antal platser för att människor inte ska behöva färdas alltför långt för att larma. Stora områden har lämnats orörda utan sådana installationer.

För att komma vidare i diskussionen: Ser ni någon fördel med att nya generationer får ärva tidigare generationers förmåga att klara sig själva en tid genom att exempelvis gå i fjällen utan nödsändare? Förstår ni de som tycker att något viktigt går förlorat om vi blir helt beroende av teknik för att göra enkla saker vi alltid har klarat?
 
Hur gjorde ni innan nödsändarna fanns? För det är ju inte så länge. Gick ni bara stugleder och i stora sällskap? Eller gick ni ensamma men var rädda?

Jag är mest rädd för björn, glaciärer, stup och svåra vad, men skulle aldrig falla mig in att vada om det inte verkar säkert, och jag ser botten. Rapaälven och liknande går bort för mig.
Obanat. Själv. Inte rädd.

Varför skulle jag vara rädd för att vandra själv?

Vad är detta för diskussion egentligen?

Hmmm
 
Jag gick utan. Men det betyder inte att jag vill vara utan nu. Jag skulle inte vilja vara utan Utsidan heller, även om jag levt större delen av mitt liv utan. Jag har levt större delen av mitt liv utan internet, men jag skulle absolut inte vilja vara utan nu. Jag har vandrat utan GPS, men föredrar att använda GPS numera. Jag känner inget krav på mig att jag måste göra på ett och samma sätt igenom hela livet. Hur gjorde du på den tiden inte webben fanns och du inte kunde skriva anonyma inlägg?
Jösses så bitter och överkänslig du är och tolkar in saker som inte står.
Nu blir det ignore på dig. Orkar inte med såna som du.
 
-Fredrik- : Med dina aktiviteter har du höjt risken jämfört med fjällvandring som vi diskuterar. I liknande fall (ex gamla människor) har jag förordat nödsändare. Ingen har mig veterligen kritiserat nödsändare vid fjällvandring.
 
Förstår ni de som tycker att något viktigt går förlorat om vi blir helt beroende av teknik för att göra enkla saker vi alltid har klarat?

Tiderna förändras.
Generellt har Mobiler, Internet, Appar, assistansförsäkringar, AI program, GPS och liknande gör att man inte behöver ha kunskapen i kroppen på samma sätt längre som man tidigare var tvungen till.
I alla fall inte så länge det finns täckning och ström i batterierna, risken är naturligtvis att det blir kunskapstapp inom vissa områden.

Ser man till exempel bara på en sådan sak som att navigera så känns det som kunskapen att använda karta och kompass behärskas av långt i från alla som man möter i fjällen, man köper helt enkelt en GPS eller laddar ner en app till mobilen i stället.
Det funkar ju som sagt till batteriet tar slut, fast det är väl kanske då man trycker på sin inreach ? ;) ;)
 
Senast ändrad:
Ny teknik är kul, och har tidigare skrivit att ett starlink minipaket är betydligt mer lockande än en helikopterdosa/nödsändare. Ffa fler användningsområden och man skulle kunna kolla börsen och streama film när regnet öser ner. Men mitt behov av ett sånt paket är inte tillräckligt stort, så tänker inte köpa det.
 
Still Alive, svar på dina frågor: Det dör människor vid många former av sysselsättningar. Normal fjällvandring (åtminstone ensamvandring) är inte en farlig sysselsättning, se statistiken i tråden om ensamvandring. Hjälptelefoner finns på ett begränsat antal platser för att människor inte ska behöva färdas alltför långt för att larma. Stora områden har lämnats orörda utan sådana installationer.

För att komma vidare i diskussionen: Ser ni någon fördel med att nya generationer får ärva tidigare generationers förmåga att klara sig själva en tid genom att exempelvis gå i fjällen utan nödsändare? Förstår ni de som tycker att något viktigt går förlorat om vi blir helt beroende av teknik för att göra enkla saker vi alltid har klarat?
Du svarade inte på alla mina frågor. Gör om - gör rätt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips