Nissedal-tips sökes

Hej!

Vi ska dra till Nissedal över K-färd och undrar om någon snäll själ vill dela med sig av lite tips, t.ex. kring var man bör tälta och var man får tag i förare. Bara hittat på Steepstone nämligen.

Lite tips vore super!

mvh
Veronica
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Klätterdjuret; sa:
Ouch ... tack för detta! har du något lämpligt alternativ att föreslå?

mvh
Veronica

Tänkte bara nämna, Bohusläns KK brukar köra en klubbresa till Nissedal på Kristi HF varje år, men eftersom helgen var så tidig i år så lades resan i början av juni istället.
Förra året var det visst snö på vissa delar av berget i mitten på maj, så försök att kolla snöläget också, ifall ni nu ändå ska åka dit.

Hmm, lämpligt alternativ:
Climb-In i Göteborg, kanske?
http://svenskidrott.se/Organisation.asp?id=46801
Bohuslän, för att trängas med alla Göteborgare som inte vill trängas med alla utsocknes som kommer till Climb-in? ;)
 
Om det skule bli alt for vått i Nissedal finnes det mye bra kring Oslo. Ikke like lange vegger selvfølgelig, men klipper av høy kvalitet.

http://www.steepstone.com/forere/oslo/

Du kan overnatte i telt på omtrent samtlige felt.

Vardåsen er fin svaklatring for nybegynnere/moderate - ikke helt ulikt Hægefjell i Nissedal, bare endel mindre selfølgelig. Den ligger i Asker, og føreren fantes ikke på Steepstone

Andersnatten er en av østlandets klassikere. Ligger i Eggedal. Se også diskusjonsforumet på steepstone - det er ganske oppdatert og det finnes endel diskusjoner kring fofhold på de ulike stedene nå
[Ändrat av snurr 2005-05-03 kl 10:44]
 
Ledig bilplats Sthlm - Nissedal

Hej, vi har en ledig bil- och replagsplats Stockholm - Nissedal torsdag morgon den 5 maj. Ring 0734 171722.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips