Nattåg Sthlm - Murjek 26-27 juli 2008 inställt

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Ja då är det på gränsen att man hinner med båten ifall man tar sista bussen ifrån Kiruna

Jag tror inte det ska vara några problem. De har väl lagt tiderna så att det ska passa med bussarnas ankomst och avgång tänker jag. Då ska ju även de som inte har så mycket spring och kraft i benen hinna. Strunta i tuppluren och 45-minuters fikapaus på vägen så går det fint.

Mvh
Peter P.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Det skall vara klart på söndagen enligt vad jag fick veta när jag ringde SJ. Vad de sa var att jag som åker 20 och någonting på söndagskvällen inte ska beröras av några banarbeten.

Mvh
Peter P.


Jag har precis varit i kontakt med SJ jag med, och de sa att tågen till murjek i veckan INTE skulle beröras, däremot kommer det även att vara banarbete helgen därpå dvs. 2-3:e aug.

//Jocke
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.