Närmaste fjäll i Norge från Stockholm (med bil)

Finns det några fräsiga fjäll för vandring och kanske fiske som är närmare än de sydliga fjällen i Sverige? Tar gärna emot tips och tar mig i så fall dit med bil.
 
Det enda jag kommer på är Rondane. Kör ni över Elverum är det ganska nära. Annars finns det fjällområden strax utanför Lillehammer (Hafjell) men de skulle jag hellre använda till längdskidåkning då det är i världsklass just där. Speciellt på vårvintern när det är vår i Gudbrandsdalen. Fördelen med Hafjell är relativt låg beläggning.
 
Till

Sälenfjällen är det ca 42 mil från Stockholm. Så nära är det knappast till norska fjäll men det finns förstås norska fjäll på andra sidan gränsen vid Sälenfjällen t ex Trysil.

Thure
 
Kanske får omvärdera och ta Norge på en längre semester. Få se om man hinner en sista höstsväng innan snön kommer.
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Gaustatoppen i Rjukan reser sig 1700 meter över dalbottnen, på bara några få horisontella kilometer. Mycket mäktigt berg alltså, vilket man ser på bilder.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips