När fick skidan midja?

Vi har fastnat i en diskussion på jobbet, har slalomskidor alltid haft midja? Även på 80talet när jag var liten....
Hjälp oss komma vidare till nya ämnen att prata om vid fikabordet.....
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
140 år!
En sån diskussionsdödare!

På 80-talet skulle jag påstå att man typiskt åkte på "fullängdsskidor" eller det ganska nya påfundet Mid-skida och Compac-skida. (Eller ska det vara kompakt?)

Fullängdsskidorna var typiskt av storslalom eller specialslalomtyp, och båda hade midja. Det hade även Midskidan om än inte så uttalad.

Allt det här kanske står i länkarna, men då vittnar jag ändå ur min verklighet!
 
Elan SCX var den första "riktiga" carvingskidan som jag minns det och den kom tidigt nittiotal, vintern 92/93 kanske?
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
En carvingskida är en skida med tydligt indragen midja.
Jo, Stenmark var tidig med funderingar kring det här så det är inte direkt någon slump att det var Elan som var först med det på marknaden, även om det dröjde ett tag.
 
Men var går gränsen alltså?
Min gamla Fischer RC4 Vacuum, specialslalomskidor från ca 1990-91, har ju midja, men är ju inte carvingskidor. Ett par typiska carvingskidor kan ju ha jättemycket midja och breda brätten. Men som sagt, var går gränsen....?
 
Kneissl släppte sin carvingskida Ergo 1992 och påstår sig vara först med carvingskidor. Jag kan vara helt fel ute men sidskärningsradien på en storslalomcarver ligger väl runt 25 meter medans radien på de gamla hederliga skidorna väl låg uppåt det dubbla.
 
Även völkl tror jag hade något på 80 talet, problemet då var att matrialet i skidorna inte riktigt stödje konceptet, de var inte riktikt torisionstyva nog, jag skulle påstå att konceptet först funkade riktigt bra mitten 90 tal. Trådskaparens fråga är lätt att svara på men som koncept utvecklat... bra fråga
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.