När blir ett tält "tungt"?

Sitter och kollar på lite olika tält på internet och funderar på vikten.

Det jag fått för mig är att man vill ha ett så lätt tält som möjligt, men behöver man verkligen sträva efter det?

När blir ett tält ett tungt tält? 3 kg? 4 kg?

Tänker främst på solo och 2personerstält då.
 
Ja hur långt är ett snöre???

Alla tält har olike kvalitet på material och på tillverkningen. De har olika design som ger olika egenskapoer. Vikt är EN egenskap. Du får själv avgöra vilka egenskaper som är viktiga för dig och hur pass viktiga.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Allt över mitt Terra Nova Laser Competition på 860 gram! ;)

// Jocke

Bra exempel: Väger inte mycket, men har andra problem:

Note: Due to the super light nature of the material used in the tents construction we are unable to factory seal the seams, in a conventional method. However they are positioned and sewn in a way that minimises water penetration and it’s possible to add further protection yourself, with seam sealer, to fully waterproof the tent.
Så som jag skrev, gör en lista över vad som är viktigt och vad du kan göra avkall på.
 
Det är av någon anledning vanligt att (ultra)lätta tält inte har tätade sömmar från fabriken. För arbetsdrygt/dyrt? Det är ändå ganska enkelt att göra själv, och efter den proceduren blev i alla fall mitt Tarptent Double Rainbow helt tätt (testat i två dygn av konstant regn på gården).

Då det gäller den ursprungliga frågan så måste vikten ses i relation till en del andra parametrar. Som riktlinje börjar ett modernt tält i alla fall vara ordentligt tungt för de flesta förhållanden då vikten överstiger 1,5 kg per person.
 
När undertecknad är på vintertur har det hänt att Saivot följt med i pulkan, även solo. Andra gånger har minimalt enmanstält följt med i pulkan. Olika prioriteringar för olika förhållanden och olika turer. Svårt att objektivt bestämma vad som är för tungt tycker jag.

...för tungt är det kanske när packningen är innehåller sådant som upplevs som onödigt eller inte används.

...eller när fördelen med tältet inte längre uppvägs av vikten...OBS att det även kan gälla i lättande riktning ;)...

//J
 
lista alla krav och förväntningar du har på ett tält, ta sedan det lättaste.. om det hamnar på 1 eller 4 kg är ointressant, det viktiga är att du vet varför du bär med dig vad du gör..
 
Precis som Patric skriver är det, fast skall du bo länge på ett blåsigt berg i det kanske du accepterar än tyngre tält. Utrymme är inte kass när du måste kunna både bo och torka din tvätt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips