MTB med elmotor?

Jag inbillar mig att det är rätt kul. Man orkar upp fler gånger för att få det roliga när man ska ner.

I skogen får man mer av det roliga för man orkar mer.
 
Jag inbillar mig att det är rätt kul. Man orkar upp fler gånger för att få det roliga när man ska ner.

I skogen får man mer av det roliga för man orkar mer.

Varför då begränsa sig till en löjlig elektrisk hjälpmotor, sätt på en rejäl tvåtaktare så kommer du upp helt utan ansträngning ju ;-)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Om man vandrar med lätta saker är det väl för att man tycker att det är viktigare att nå intressanta platser än att motionera?

Vill man motionera så kan man ha viktväst, eller extra vattenflaskor i ryggan.

Helt rätt. Samma gäller säkert både el-mtb och fasadklättrare i glasad hiss. Men, jag lägger ingen värdering i det. Ville bata retas med TS.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips