Mt. Logan

Jag undrar om det är någon där ute som har några bra tips om information om Kanada's högsta topp- Mt Logan.
Jag har svept runt på nätet och hittat en del vettigt, men fler tips mottages mycket tacksamt!

Kontakter. Websidor. Tips från någon som vart där. Anything :)

Tack.

// Lars
[Ändrat av sundancekid 2005-02-13 kl 23:00]
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Svenskar

1992 var en svensk expedition där. Jag känner flera av deltagarna, de kanske kan svara på frågor. Maila så kan du få några adresser.

Peter
 
Guide

Träffade en trevlig guide vid Zermatt 2004 som så vitt jag förstod kör återkommande turer till Logan. Kontakt går att få via hemsidan: http://www.alpesexploration.com. Jean-Marc heter guiden.

Om det blir en tur är jag själv mycket intresserad att göra ett försök på Mt Logan. Planerar annars att göra en tur på Mt Robson i juli (i British Columbia).

Maila på badmutha666@hotmail.com om Du/Ni har nytta av en till deltagare på Logan.
 
Jag var där 2001. Vi gick King trench (lättaste leden) upp. Vi var egentligen där för att borra en iskärna på topplatån men hann med att klättra nordtoppen, nordosttoppen och huvudtoppen.

Behöver du fortfarande info? Hör av dig i så fall. Om du redan varit där så skulle det vara kul att höra hur det var.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips