MSR "Hubba Hubba" vs "Hubba Hubba HP"

Är det värt prisskillnaden tälten emellan?

Tittar man på affärer utomlands så går det att hitta vanliga Hubba Hubban väldigt mycket billigare än i Sverige, HP-versionen kostar en hel del utomlands också...

Är det någon mer skillnad än att i Hubba Hubba så är innertältet i mesh, men i HP så är det heltyg? (Sen ändras ju vikten pga detta..)

Tälten kommer användas till mycket sörmlandsledsvandring och med största sannolikhet till fjällvandringar, dock inga vinterturer är jag rätt så säker på..

Är det någon som har tokbra pris på tältet så är länkar välkomna också :)
 
Mellan de två modellerna kan jag inte uttala mig.

Dock kan jag rekommendera att även titta på Carbon Reflex 3, som är betydligt mycket rymligare. Jag köpte mitt från moontrail.com och fick då bonuspoäng som nästan räckte till två Exped Synmat 7 (som vi också behövde). Med två extra tältpinnar med påse och allt så landar den på 2079g (min våg). Konstruktionen på Carbon 3 är mer som ett tunneltält fast med en extra takpinne.

Väldigt smidigt och rymligt tält.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Hm, då har ju du ett tält i mesh, precis som HubbaHubba.

Hur länge har du haft ditt? Har du haft det i fjällen? Blåser/regnar det in?
Står ditt pall för mycket vind så är valet enkelt :)
 
Problemet med Carbon Reflex som jag ser det är att det golvet bara tål 3000mm vattenpelare, medan Hubba Hubba HP tål 10000mm vattenpelare. Frågan är hur mycket som krävs för att klara en regnvecka i fjällen?
 
Jag tycker att det kan bli dragit i ett tält m så mycket mesh nät. Har själv ett Laser Competition som bara har en liten flik mesnät i innetältet o upplever det som mycket varmare/mindre dragit än det Hubba Hubba o Hubba (en persons varianten) tält som jag har använt.
 
Jag hade undvikit tält med meshinnertält. Det blåser in en väldig massa damm och sand när man är i torrare klimat. HP all the way! Har själv Hoop som jag är rätt nöjd med.

/M
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.