MOUNT BLANC!

Hejsan!

Har lite funderingar kring en bestigning av detta berg.

Ngn som gjort detta och kan dela med sig av sina erfarenheter och tips/råd?


Tacksam för all info jag kan få! Så ös på! :p


MVH / Laura

Laura_s81@hotmail.com
 
Ett tips!

Det har skrivits massor om det här i forumet så testa gör en sökning så lär du få massor av svar. Om det är någon info du saknar så ställ då en specifik fråga om det du skulle vilja veta men inte hittat info om. Brukar vara fler som svarar på mer specifika frågor.
 
Hej. Att bestiga Mont Blanc är ju ganska tekniskt lätt. Har du lite erfarenhet från alpinism bör det inte vara några problem, åtminstone längs vägen via Aguille de Gouter.

jag var inte så erfaren när jag gick upp på toppen, så vi drog dit med reseföretaget UCPA. Det kan jag rekommendera för "Svensson". Prisvärt, allt ingår och massa god mat! mmm

Lycka till!
 
på min hemsida har jag lite bilder från vårt försök i somras. kom ju inte ända upp pga vädrets makter, men det var en jäkla skön tur. och berget står ju kvar.

broren min besteg det ensam första gången när han var 17, så speciellt svårt kan man nog inte kalla det.

/j
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips