Mörkrostat kokkaffe?

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tack, Lemmel hade jag glömt, har ju hört talas om det innan!

En kaffekvarn har jag, men den finmaler för mokabryggare. Har fått för mig att just kokkaffe är lite grövre malet. Men får väl ta och stenmala för hand jag med då! :D
 
Använde du en smartfåån Thure?
Såna går det inte att lita på när det gäller deras j---a autokorr och rättstavnings -pgm.
Och åtminstone jag har inte kommit underfund med hur att stänga av eländet.
På datorn kunde man i alla fall stänga av de delar som är mest hatat oönskade...
/Odd
 
Jag har denna, Hario Slim:
http://www.baristashopen.se/kaffe/kaffebryggare/hario-2/hario-slim-manuell-kompakt-kaffekvarn-med-keramiskt-malverk-2.php

Sen ska man ju inte sticka under stol med att det trots allt krävs en del vevande för att mala för 2-3 koppar. Men som en liten mys-pyssel-rutin är det trivsamt!
Aeropress till den är min grej ute, det var verkligen länge sen jag kokade eller ens drack kokkaffe! Tiderna förändras. Mysigt med en sotig svart kaffepanna över öppen eld, barndomsminnen!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips