Midsommarnatt i fjällen

Hade helst av allt velat åka längst upp i norr och se midnattssolen till midsommar! Har inte mer än en långhelg att sätta av, så det faller där. Funderar däremot på att dra upp till jämtlandsfjällen och spendera midsommaren där istället, som en svag kompromiss. Hur ser en midsommarnatt där ut? Måste vara rätt ljust på natten ändå.. Kan man få lite midnattssolkänsla om man kommer upp på någon högre topp?

Bjud gärna på någon midsommarnattbild från jämtlandsfjällen om ni har någon, så man kan få en känsla av hur det är! :)
 
Hej

Ja, tror nog att du får en sån känsla kring midsommar. Jag kan varmt rekommendera Lunndörrsfjällen, väldigt fint och alpin känsla.

Kring midsommar så kan det vara mycket vatten i vissa drag, om du behöver vada
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Förutsatt att det är bra väder dvs klart så är det ljust hela natten, solen går ned men strax under horisonten
 
Ja absolut! :) tycker det låter som en strålande ide faktiskt! (förhoppningsvis inte hunnit bli så mycket mygg)

Det är ljust även här nere i Östersund dygnet runt mer eller mindre

Letade men hittade inte igen någon midsommarnattsbild... hittade någon från någon fest där vi spelade fotboll på natten.. men inget fjäll dock ;)
 
Inte direkt Jämtlandsfjällen, men allt för att TS skall komma i stämning;)
 

Bilagor

  • Dia4163.jpg
    Dia4163.jpg
    14.4 KB · Visningar: 473

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips