Måste man har 100MB ledigt i sin PDA för TomTom3?

Måste man det eller kan man komma runt det på någotvis? Har ca 30MB ledigt och skulle vilja testa lite bara.
 
Det måste man inte, det fungerar på min gamla PDA som bara har 64MB i minne. Däremot måste du väl ha en del ledigt för kartor.
 
Ja det vet jag. Formulerade mig dåligt. TomTom går ju bra att installera i PDAn men sen måste man ju ha 100MB för att få in några kartor. Skulle vilja kunna välja en del av Sverige men det verkar inte gå
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
16 MB även i Skandinavien

Enligt TomTom finns 16MB segment för Skandinavien, men inte de större på 32 och 64 MB.
 
I mitt ex. av TT3 så kan jag ladda in 6st. valbara 16mb-bitar över Sverige (dessutom vissa norgebitar som går en bra bit in i Sverige)
Välj "Installera 16mb"
/Runar
[Ändrat av errbe 2004-08-24 kl 17:31]
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.