Magellan Triton Handheld GPS 2000, 1500, 500, 400, 200

Triton 2000

Hej!
Säljer en helt ny Magellan triton 2000 felköp skulle ha den på mc men den passar inte nåt bra där.Kvitto och allt som levereras nytt är med.

Nypris 6300:-

Vill ha 5000:- för den

ola_kall@hotmail.com

Ola
 
En snabb utvärdering:
Vantage Point är förvisson en klar förbättring jämfört med Map Send Lite, men kartorna ser fortfarande helt annurlunda ut i Vantage point jämfört med hur de ser ut i min Explorist XL. :( Det går ju inte ens att särskilja åkermark från skogsmark, :( (vilket jag anser vara grundkrav 1A för en friluftsanpassad karta). Ska det vara så förbenat svårt för Magellan att få fram ett PC program som ger topo+ -kartorna samma utseende som i de får i en GPS-mottagare? Skärpning Magellan!

/Niklas

Nya versioner
Nu istallerade jag Vantage point 1.34 och laddade in de uppfräschade Topo+-kartorna från min Magellan Explorist XL. Nu syns defiinitivt skillnaden mellan t.ex. åker, skog, övrig öppen mark och tätort i Vantage Pro. Grattis Magellan! Nu har ni åtminstone klarat av grundkrav 1A för den friluftsanpassade Topo+-kartan. :) Så nu kan jag äntligen börja använda Vantage Point till planering.

Jag skulle tro att boven låg i den gamla versionen av Topo+-kartan, men felet kunde också bero på att jag tidigare importerade kartan direkt från minneskortet (via kortläsaren) istället för att gå via Magellan Explorist XL.
/Niklas
 
Funktionen

är snarlik Garmin Vista HCx med Fri Pro. Fri Pro täcker då ett större geografiskt område men jag tror att Magellans karta är en bättre produkt med flera ortnamn och tydligare kartbild.

Jag tror att behovet av karttäckning och behovet av att köpa till flera kartor skulle styra om jag stod i motsvarande situation. Nu har jag redan Garminalternativet och är hyfsat nöjd med det men min Vista har börjat bli lite sliten.

Thure
 
Det kan nog vara ett vettigt alternativ. Bättre topo-kartor hos Magellan, som dock täcker ett mindre geografiskt område än Garmins Fripro. Dessvärre är överlappet minimalt hos topo+. Batteritiden brukar dock vara bättre hos Garmins motsvarigheter. Har du möjlighet så fingra på den i butik med FriPro-kort inlagd.
/Niklas
 
Verkar helt klart som ett vettigt alternativ för de pengarna.
Särskilt som Magellans kartor är bättre än Garmins.
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips