Lundhags Motion 65 el 80?

avslutad210712

Gäst
Re: Nu är jag ännu mer förvirrad

f97erna; sa:
Hej igen,

Jag gick och testade en Motion 80 igår, och den kändes inte alls skön! Jag misstänker dock att det beror på att den var helt fel packad (väldigt baktung, hängde mest på axlarna), för såvitt jag förstått så skall det vara samma bärsystem i säckarna?

Var jag än frågar så varierar svaren från 60l till 100l. Jag blir bara mer och mer förvirrad... :)


Mvh
Erik

Har själv en 100 liters motion - tänkte först köpa en 80 liters men det var en färgfråga (lite i kombination med att min vandringskamrat är rätt liten och därför räknar jag med att bära en större last) som gjorde att jag valde den större. Har än så länge bara testat den med ungefär 14 respektive 19 kg i och gick då ungefär en mil vardera gång. Har också åkt skidor ungefär 2x2 mil med 16 kg i. Garanterat dåligt packad (mest vattenflaskor för tyngden). Hade dock inga som helst problem med bärsystemet utan upplevde det snarare som väldigt skönt. Är dock självklart individuellt hur man upplever såna saker så om du är det minsta lilla fundersam testa igen eller välj en annan säck.

Storleksmässigt är jag av den uppfattningen att 80 liter räcker långt om du inte har speciella behov.
 
Det blev en Motion 80

Tack för alla svar!

Igår blev det en Lundhags 80 liter. Jag sneglade på 100 liter också, men med tanke på att jag först övervägde 65 så tror jag 80 kommer att passa mycket bra.


Mvh
Erik
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips