Liten yxa: Vilken?

Den där Wetterling Bushman Axe i videon ser trevlig ut, är tydligen het i USA men verkar inte ha brakat loss här. Ska köpa mig en sådan bestämt.

Det är en mycket fin modell! Kan rekommendera att du kikar på Jägmästarens yxa också. Den visas i slutet av filmen. På engelska heter den forester's fine axe.
 
Anders! Jag har sett även den modellen. Lite lång för mina behov. Stora jägaryxan är min Wetterlingfavorit också, men som sagt är det i princip alltid Rosellin som följer med om en yxa står på packlistan. Du den där Outdooryxan från Gränsfors är ju smäcker och har tilltalande profil men jag tycker den är lite kort och skaftets rätt tunna diameter skulle göra mina händer trötta fort tror jag.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Anders! Jag har sett även den modellen. Lite lång för mina behov. Stora jägaryxan är min Wetterlingfavorit också, men som sagt är det i princip alltid Rosellin som följer med om en yxa står på packlistan. Du den där Outdooryxan från Gränsfors är ju smäcker och har tilltalande profil men jag tycker den är lite kort och skaftets rätt tunna diameter skulle göra mina händer trötta fort tror jag.

Förstår hur du menar med Outdoor Axe. För mig så är ca 50 cm skaft med ett huvud på 0.7-0.8 kg favoriten. Det jag menar med Outdoor axe är att den i förhållande till sin storlek (och om man jämför med vildmarksyxan och äventyrsyxan) är ruskigt bra. Skaftet på Outdoor Axe tycker jag är riktigt bekvämt när man väl har vant sig vid det.

Jag ska kolla upp Rosellin! :)
 
Det är klart jag skulle vilja ha Outdooryxan också, måste bara prioritera ekonomiskt tyvärr :)
Rosellin är ett klyvmonster och har hittills aldrig fastnat i träet. Skaftets omfång passar mina händer bra och längden är optimal för ryggsäcken. Slutet på skaftet mot handen till är lite ovanligt vinklat som du ser. Funderar på att köpa mig en till efterhand och sätta på ett skaft i stil med Gränsfors jägaryxa. Får se.
Men jag kan varmt rekomendera Rosellin som sagt, om man mest klyver och kanske till och med täljer.
 
Tack för alla svar! Rosellin var ju riktigt cool, men verkar vara jobbig att få tag i. Jag går gärna fysiskt till butiken och kollar på yxan innan jag köper och jag kan inte hitta någon butik som säljer denna. När den kommer tillbaka i lager på min lokala Jula så ska jag åka och kolla på Wetterlings Äventyrsyxan. Om den verkar lovande så låg den ju på ett väldigt rimligt pris: 399kr. Annars letar jag för fullt efter gränsfors mindre yxor. Och som sagt, tack för alla svar, ni har hjälpt till mycket :)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Det går att klyva ved med silversked också, men det är inte speciellt kul.

Ett fällhuvud klyver dåligt, men går naturligtvis att klyva med om man så vill.

Det går oftast mycket bra att klyva ved med en fällyxa, så länge det inte är alltför vresigt. (Vid stor vresighet gäller snarare klyvkil + slägga än en släggyxa).
/Niklas
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.