Liggunderlag, sovsäck och kudde

Liggunderlag, sovsäck och kudde?

Jag är på jakt efter ett nytt liggunderlag, en ny sovsäck och en ny kudde.

Jag har sonderat utbudet både i fysiska butiker och på nätet och hittat en hel del intressanta alternativ men önskar komplettera detta med andras ovärderliga erfarenheter, idéer och synpunkter.

  1. Liggunderlag
    Uppblåsbart. Relativt tjockt, cirka 7 cm, för komfort och isolation.
  2. Sovsäck
    Vår, sommar och höst. Syntetfyllning. Komforttemperatur runt 0 grader eller strax därunder. Invändig krage. Dragkedja.
  3. Kudde
    Uppblåsbar. Antingen syntetfyllning eller enbart luftfyllning.

Vad rekommenderar ni?

Tack på förhand!

/Birger
 
Senast ändrad:
Har den kudden och den är beroendeframkallande!
Annars så gillar jag både Thermarest Neoair och STS Comfort mera än Exped. Tycker Exped är lite mera luftmadrasskänsla än de andra. men tror man blir nöjd med de flesta alternativen. Liggunderlagen har verkligen utvecklats på senare tiden.
 
Jag gillar mitt thermarest xtherm max, bra isolering och rektangulärt. Sov riktigt bra på det i somras. Rätt rimlig vikt också om runt 550g inkl pumppåse.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
.

Jag har Exped Synmat 7 som jag är supernöjd med förutom
att den låter för mycket när man vänder på sig.

Skulle jag köpa ett underlag idag så skulle jag tittat på
Thermarest NeoAir XLite.
 
Jag har Exped Synmat 7 som jag är supernöjd med förutom
att den låter för mycket när man vänder på sig.

Skulle jag köpa ett underlag idag så skulle jag tittat på
Thermarest NeoAir XLite.

Det är möjligt att man förändrat konstruktionen, då mitt neoair har några år på nacken, men mitt prasslar något fruktansvärt :)
Så byt inte av den anledningen utan att kolla upp det närmare.
Däremot är det väldigt lätt/kompakt. Mitt väger in på 275g tror jag, men så är ju komforten därefter också...
Vilka modeller/fabrikat prasslar minst?
 
+1 på Exped, men...

Deras produkter är väldigt bra. Kolla in deras liggunderlag:

https://www.addnature.com/vandring-camping/sovsackar-liggunderlag/liggunderlag.html

Funderar att köpa denna kudde:

https://www.addnature.com/exped-downpillow-m-457889.html

Inte billig men tror att man har igen det mångfald om man får sova gott :)

Har testat ett gäng kuddar, den enda som i mitt tycke är värd sina pengar är Exped Down M som jag nu använt i ett år.

Är du frusen, eller minimalist, och vill ha isolation, komfort & litet packmått? Mitt val blev iaf Exped Downmat UL 7 LW. Packar smått, trevlig att sova på och med bra R-värde.

Sovsäck är verkligen svårt. Jag köpte en Haglöfs L.I.M. +1 Down p.g.a. det lilla packmåttet, men nu ska jag ha en höst/vintersäck också. Vill du ha syntet kanske du skulle kolla på Carinthia, i mitt fall tyckte jag deras Defence-säckar verkade vettiga. I synnerhet om du köper ett 2-säckarssystem, då har du en sommarsäck med MYGGNÄT, och en 3-säsongare som använda tillsammans ger dig en vintersäck.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.