letar efter bra tyger.

ha lite mycket ider i hjärnar om vad jag ska sy. en av ideerna är att sy ett par rast o läger sko att dra över dom vanliga kängorna när man rastar.

ha ni nå bra tips på tyg.
 

gro

Avstängd
varför ska du ha mer skor på skorna? Det blir ju bara tätt och varmt. Annars är väl cordura med fleece eller pälsfiber (kallas också pile, eller teddy) på insidan sjysst om det är värme du vill ha.
 

gro

Avstängd
varför ska du ha mer skor på skorna? Det blir ju bara tätt och varmt. Annars är väl cordura med fleece eller pälsfiber (kallas också pile, eller teddy) på insidan sjysst om det är värme du vill ha.

Om det är svårt att hitta cordura så kan du ta markisväv i nylon. styvt som attan och faktiskt ganska hållbart, rätt snyggt med. Sy med 'så grov bonded nylon' som dina största nålar tillåter.
 
Shelby.fi Och extremtextil.de

Är de ställen som jag har hört om i europa som har friluftstyger. Tror extremtextil kan vara billigare. Cordura låter som en bra idé och finns i nämnda butiker.

Min erfarenhet av att leta i svenska tygbutiker har varit uteslutande negativ. På sin höjd kan det finnas lite bävernylon och fleece, men det kanske finns undantag.

Tycker det låter som en bra idé med överskor. Nästan alla kängor är för kalla för stillasittande på vintern och är de inte det så är de för klumpiga att gå i. Mitt tips är att lägga i rejält med isolerande sula. Kanske av liggunderlag.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk
 
Senast ändrad:

gro

Avstängd
Markisväv kan man faktiskt hitta ganska enkelt och det är ofta av nylon, bra skit. profabrics.co.uk eller pointnorth.co.uk som de heter nu har jag beställt ifrån, de är ganska billiga och har rätt mycket.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips