Laga trasig dragkedja!

Kan vara väldigt svårt, speciellt när det händer när man är ute vintertid!
Jag hade dock tur. Löparen på min Arc'teryx jacka gick i bitar just innan jag skulle bege mig iväg på en helg paddling. Då det var fästet för handtaget som gick av försvann även den fjäderbelastade låsfunktion och kedjan glider därför upp hela tiden.
Visst kan jag lämna den till butiken för vidare transport till Tyskland där de byter hela dragkedjan. Men det kostar skjortan och är helt onödigt då den i övrigt är i bra skick! ;)

Men på vildmarksmässan i våras såg jag något väldigt fiffigt. En svensk firma tillverkar en öppningsbar löpare som man bara knäpper på och är lätt att ta med om man är ute på tur!:
http://www.zipclip.se/page.asp

lopare_swe.gif


Då jag inte visste vad för storlek det var köpte jag fel modell och har ännu har inte kunnat byta. Men nu har jag beställt två nya av rätt storlek så jag får återkomma med en recension senare. Har ingen anknytning till företaget men tänkte att det kunde vara av intresse för er andra.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Jo de där verkar smidiga, dock har jag inte haft möjligheten att testa dem i verkligheten.
Ett annat tips (och vanligt misstag) jag kan tipsa om.

Ni vet hur blixtlås ibland öppnar sig (bakom "löparen") efter att man stängt det.
Detta beror oftast på att löparen är utsliten och skall helst bytas.
MEN det finns en smidigare nödlösning.
Dra ner löparen så långt det går längs kedjad (altså maximalt öppnad)
sedan knackar ni på ovansidan så ni lixom trycker ihop löparen igen.

Då bör den fungera korrekt igen.
Rekomenderar dock att ni har något under också, svårt att klämma ihop den annars.

(Firar mitt första inlägg med skål!)
 
Ofta

kan man trycka ihop löparen med en tång så att plattorna på fram och baksidan närmar sig varandra. Men det är oftast aluminium i löparen och det är risk att man spräcker löparen åtminstone om man gör detta för andra eller tredje gången.

Tipset i trådstarten är mycket intressant. Låter som en vettig grej att ha med i långturspackningen. Väntar med stort intresse på erfarenheter.

Thure
 
Mad polygrip

kan man trycka ihop löparen med en tång så att plattorna på fram och baksidan närmar sig varandra. Men det är oftast aluminium i löparen och det är risk att man spräcker löparen åtminstone om man gör detta för andra eller tredje gången.

Tipset i trådstarten är mycket intressant. Låter som en vettig grej att ha med i långturspackningen. Väntar med stort intresse på erfarenheter.

Thure

Thure !
Om löparen är hel, men fungerar dåligt dvs att blixtlåset inte stänger ordentligt när man dragit upp löparen till halsen i en jacka t ex då kan man ta en tång och klämma försiktigt i aktern på löparen så att den tightas till så att säga. Jag har gjort det på väldigt många plagg....senast på ett par värmeöverdrag till cykelskorna där ju blixtlåset är en kritisk punkt.
Junioren
 
Junioren

vi menar uppenbarligen samma sak med att trycka ihop löparen. Jag har bra erfarenheter från vissa löpare (Mammut kanske är det mässinglöpare) medan andra verkar ha haft miserabel aluminiumkvalitet och mer eller mindre pulveriserats (ITAB gjutgods)

Thure
 
Nu har jag använt SlideOn i nästan två veckor och intrycket är sådär.
Den var lätt att installer när jag väl fått bort den trasiga löparen, vilket inte är så lätt om man saknar en bra tång/kraftiga nypor. ;)
Men den är inte så intuitiv att använda då handtaget måste fällas in efter man stängt dragkedjan för att löparen skall låsas. Det finns nämligen ingen fjäderbelastad låsning som på originalet.
Sen är det inte alltid som kedjan stängs ihop, troligen för att att det är lite glapp i knäppningen av löparen. Löste det genom att trycka ihop löparen samtidigt som jag drar. Fick flera prover så jag skall se om de andra funkar bättre.
Trotts allt en prisvärd pryl som fungerar men framför allt en viktig säkerhets pryl att ha med i fält!
Kommer enligt tillverkaren inom kort att säljas på Åhlens varuhus.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips