laga neoprenkapell ?

Jag har fåt en liten reva i mitt neoprenkapell och jag undrar om man ska sy eller limma och i så fall med vilket lim. mvh Jörgen Ödling
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag vet inte om det här gummilagningen funkar till neopren.
http://www.biltema.se/
Gummilagning (36-2443), 29,90 kr
Men den funkar alldeles utmärkt till att limma liggunderlag i cellplast och det borde gå att laga neopren med den.

Annars finns det som sagt i dykbutiken. Har själv lagat min våtdräkt med det limmet några gånger, men det har tagit slut nu och jag kommer inte ihåg vad det var för märke.

//Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips