Laga hål i myggnät

Hej
Jag har fått ett litet hål i mitt "myggnät" på tältet det är ett r/s 2 tält. hållet belev av att vår hund fastnade med klon i det. hålet är bara ett par cm.

Tack på förhand
Erik
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
myggnät

Tack så mycket nu är det bara att ta fram symaskinen jag måste kolla om det går att komma åt det med den men jag tror det.

Erik
 
Bara hålet inte är så här stort. Då hjälper inget.

http://se.youtube.com/watch?v=LCkFhafk26A

Ärligt talat. Är det litet så sy på en liten lapp av tunt tyg.. Se bara till att själva kanten på nätet är fastsydd att inga maskor löper. Är du osäker på om sömmen håller och inte river sönder nätet kan du ta en lapp på båda sidor.

AV
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Skulle överväga

att sy ett band tvärs över myggfönstret där revan sitter för att inte hunden skall göra större skada nästa gång.

Sannolikt inga problem att sy på maskin om du tråcklar först.

Thure
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.