Läget på Jojoleden?

Hej alla!

Jag undrar om någon nyligen har gått Jojoleden? Min fru och jag skall troligtvis gå denna väg på vår inplanerade höstvandring. Själv har jag tidigare gått denna led ett par gånger förut, likväl uppstår frågetecken, detaljer faller i glömska, samt att man gärna tar till sej aktuell information.
Mest undrar jag hur passet mellan Knivkammen och Pyramiden är just nu. När jag gick där -96 var östra Knivkamsglaciärens nedre del nästan borta. Bara en liten snutt fanns att ta sej över, vilket man lätt gjorde utan isutrustning.Jag har för mej att glaciären låg ganska plan där vi gick då plus att det låg lite lagom med snö för att kunna gå utan stegjärn. Finns det någon som kan bidra med färska erfarenheter vore det bra.Även övrig Information om leden i sin helhet välkomnas, allt är av intresse. Stora frågan är dock, fixar man det utan Isyxa, rep och stegjärn?

Hälsn. Pär
[Ändrat av pergit 2002-08-18 kl 21:32]
 
jojo

Gick från Riksgränsen till Nikkaloukta förra veckan med passage längs jojoleden i strålande väder. Glaciären vid knivkammen var nästan helt bortsmält, det var inga problem att ta sig över denna som du nämner det.
Vi gick från Norr. Passet vid Pyramiden var något luftigt då vi klättrade halvägs upp för stupet väster om Pyramidglaciären innan vi vågade oss ut på glaciären sista metrarna upp till passet. Med steggärn kan man nog lugnt å i gläciärkanten upp till passet utan allt för stora problem.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Vi hoppas på likadant väder!

Om jag fattar rätt, så gick ni utan stegjärn och ni kom ifrån Unna Räitastugan. Som jag minns min tur -96, så gick vi på östra sidan om glaciären upp mot passet där vi sökte oss mot knivkammen. Men vi gick bara på glaciäris på den nästan bortsmälta nedre delen för att slippa gå ner till sjön och upp igen. Uppe vid passet upplevde jag det som ganska odramatiskt, kanske vi inte gick samma väg här, eller är färdvägen relativt given? Vad tror du?

Hädanefter skall pennan oftare vässas för dagboken.

Tack för ditt inlägg Hälsn. Pär
 
Bortsmält?

Jag antar att du menar att glaciären nästan var barsmält, för den kan väl inte ha smält bort på drygt två år...? ;)
 
2002-1996=6

Jo jag menade faktiskt bortsmält. När man går över på detta ställe undrar man nästan var glaciären är, ivarjefall som jag minns det. Många av våra glaciärer drar sej ju tillbaka. Exakt hur mycket det kan röra sig om i djup och längd hade varit intressant att veta, men visst, det kan ju inte vara så enormt mycket

Barsmälta glaciärer är hala, stegjärn är tunga.
 
År 2000 fanns glaciären kvar...

...och den var inte alltför obetydlig heller... ;)
Det var därför jag kommenterade användningen av ordet "bortsmält".
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips