Hej
Jag laddade över koordinater från min GPS (Garmin e-trex vista) till Lantmäteriets stadskarta (Kartex). Allt fungerade och mina punkter dök upp på kartan. Men...när jag sparade så försvann koordinaterna från skärmen och även från GPS:en!
Koordinaternas namn finns kvar men inte själva koordinaterna? Eftersom namnen finns kvar men inte koord. undrar jag om det kan vara så att jag gjort en fel inställning på GPS:en så den inte hittar dem igen.
Har Kartex tömt mina koordinater eller står de att finna någonstans?
Marcus
Jag laddade över koordinater från min GPS (Garmin e-trex vista) till Lantmäteriets stadskarta (Kartex). Allt fungerade och mina punkter dök upp på kartan. Men...när jag sparade så försvann koordinaterna från skärmen och även från GPS:en!
Koordinaternas namn finns kvar men inte själva koordinaterna? Eftersom namnen finns kvar men inte koord. undrar jag om det kan vara så att jag gjort en fel inställning på GPS:en så den inte hittar dem igen.
Har Kartex tömt mina koordinater eller står de att finna någonstans?
Marcus