Konvertera olika GPS format

Nån som vet om det går att föra över ett format från Fugawi till en Garmin GPS (E-trex legend c)
Formatet från Fugawi är *.TRK
Hur gör man det isåfall?

Alltså så att man kan läsa det i programmet Mapsource
 
Senast ändrad:
Tidsinformationen försvinner/försvann

Om du har Fugawi kan du enklast föra över spåret till din GPS och sedan läsa in det från GPS'n till MapSource.
Bertil


Jag gjorde en gång gjorde en överföring av färdspåret/trackfilen via GPSen då jag glömt spara färdspåret i något filformat , och då försvann tiden i trackfilen (och därmed hastigheten).

Jag har en Garmin 60C och använder OziExplorer, Mapsource och Kartex. Vilket filformat jag hade på fil och vilket filformat jag hade glömt att spara på fil kommer jag inte ihåg.

Per
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Jag gjorde en gång gjorde en överföring av färdspåret/trackfilen via GPSen då jag glömt spara färdspåret i något filformat , och då försvann tiden i trackfilen (och därmed hastigheten).

Per

Om man överför ett spår till Fugawi, t ex från GPS, eller skapar det där får man inte detta problem eftersom Fugawi sparar direkt utan att man behöver göra något själv till skillnad från Ozi där man själv måste initiera sparandet.
Bertil
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips