Kokkärl för både eld och gaskök

hej!
Letar efter kokkärl som ska klara både gas och att på vintern kunna elda under?

På vintern blir det matlagning eller kokning på Hekla7
och på sommaren på gaskök.

Uteslutet är aluminium för det gillar jag ej.
 
Rf kastruller med hank eller som tidigare nämnt kokkärlet som du redan har. En bit sträckmetall över bakändan av din spis är bra att ha att ställa mindre kittlar och kastruller på.
go fortsättning
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Själv vill jag inte ha samma kastruller,stekpannor till elden som gasen. När jag använder gas så vill jag slippa ha sotiga kastruller. Förstår om man inte har råd med dubbla uppsättningar men har du ekonomi för det så skulle du köpt en uppsättning som du endast har på gasköket.
 
Beroende på hur och vad du lagar för mat kan titankastruller funka. Har själv några från alpkit, väldigt lätta och håller bra.

Annars är Tatonka som länkades till ovan väldigt bra, använder själv en när jag inte ska gå så himla långt.
 
Själv har jag en Bushpot/ Morspot som har både hänkel och handtag. Min är på 1 liter men finns som mindre vill jag minnas. Kör den både spritkök, gaskök och oftast över öppen eld....

Skickat från min SM-N910F via Tapatalk
 
Mitt nästa kärl blir en Zebra pot:

IMG_5173.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips