Köpa systemkamera

Re: 28-200 är inte så dåligt i alla fall...

robbanf; sa:
Tamrons 28-200 blev valt till årets optik i Europa 2000-2001 enligt EISA. Så det kan ju inte vara helt värdelöst.

Man ska nog tolka det som att objektivet är bra för att vara 28-200 mm i sin prisklass och säger nog inget om en jämförelse med "bra" objektiv.

Tidningen Foto hade ett test av objektiv med stort zoom-omfång (kanske förra året, eller för två år sedan) och då var det egentligen bara canons 35-350 för 20.000 kr som var riktigt bra. Men sedan beror det ju förstås på vad man ska använda det till.

Jag tror helt klart att man får mest för pengarna om man satsar på två zoomar, en normalzoom och en telezoom.
 
Re: Dom duger bra

fjelltur; sa:
Jag ska nämligen också köpa kamera. (Canon EOS 300, 28-90, 75-300 funderar jag på).

Hej Helen,
det är en bra kamera, med bra pris. Grundobjektiv som ingår är 28-90 och det räcker kanske till och börja med. Det är tillräckligt mkt att lära sig ändå till en början. Sen när du kan mer och känner att du vill lägga mer pengar så kan du köpa till ett objektiv. Jag tror inte du kommer orka palla med att bära runt ett extra, stort objektiv ändå.

mvh/
pia
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Man måste inte köpa en Zoom

Hej
Man behöver inte köpa en zoom, en fast 50 mm med ljusstyrka 1.8 (tar in dubbelt så mycket ljus som en svindyt zoom och ungefär tio gånger mer ljus än en billig).

Dessutom så kostar en fast 50 runt 1500 kr och förutom ljusstyrkan så är den bättre optisk än det mesta du kan köpa under tio tusen. En fast optik tvingar dig att tänka mer och detta kan vara bra om du tänkte bli lite seriösare i ditt fotograferande.

Om du i huvudsak tänkte fppta natur så klarar man sig bra utan autofokus och då kan man få mycket bra begangnad utrustnign billigt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips