Köpa paddel

Köp en begagnad storbladig plattpaddel med långt skaft så får orsak till flera fikapauser samt pengar över till godare fikabröd och kaffe.
 
Både jag och frun kör med VKV paddel i kolfiber och en i glasfiber som reserv. Jag tycker att de fungerar klockrent. Lätta, "wobblar" ej och är hyfsat stryktåliga. Har dock planer på att snida en grönlandspaddel. Passar bättre ihop med min Kavat (som snart är färdigbyggd).
 
Det beror som sagt på hur du vill paddla. Läs lite om de olika paddlarna, görnlands- och vingpaddel.

Ett tips om du vill ha en paddel men långsmalt blad så är Aqua Bound Sting Ray med kolfiberskaft ett bra och prisvärt val. Den har ett lite smalare skaft och lite mindre blad än storebror Eagel Ray. Kostar kring 2000kr och är mycket tålig och ok stabil. Annars har Werner riktigt fina paddlar men de drar iväg i pris.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Herrejösses vad många svar!! Nu blev det MYCKET lättare : )
Haha! Tack så mycket för era engagerade inlägg på den här tråden.
Var och provade paddlar nere i hamnen Göteborg i lördags och blev inte klokare.
Funderar på att vänta lite till...innan köpet blir av.
Vilken värld vi lever i- vilket angenämt problem- alla paddlar verkar uppenbarligen ha sina kvaliteter, så vilket det än blir, så blir det bra på något sätt.
Antingen blir det en billig kass paddel med många fikapauser, eller en vingpaddel för hög paddelföring, eller så lär jag om, och då orkar jag paddla längre med en riktigt lätt långfärdspaddel
Men jag väntar lite till.... tills jag har provat lite fler ; )
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips