Köpa ny kamera i usa eller ej?

Min kompakta digitalkamera strejkar ibland och inlämning med reparation skulle kosta nästan lika mycket som en ny kamera. Frågan är om jag ska köpa en ny kamera i usa, jag åker dit på lördag, ska jag i så fall slå till på en systemkamera?
Hade tänkt köpa en Nikon D80 eller liknande om ett år eller två när jag har råd, men om priserna är mycket lägre på andra sidan atlanten vet jag inte....vad tycker ni?
Min nuvarande kamera vet jag aldrig när den funkar.

/Rasmus
 
Ja, priserna är helt klart lockande. Tänk bara på att garantin oftast inte gäller i Sverige för kameror köpta i USA, så du får skicka kameran dit om det skulle vara problem.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Va, har inte Nikon världsgaranti ??

Kolla snabbt med Nikon Sverige innan du åker !!

Åtminstånde Canon har Världsgaranti på optiken medans kamernahusen är det inte världsgaranti utan man måste lämna in en USA-köpt kamera i USA för att garantiärenden.

Är det samma för Nikon skulle jag inte chansa utan istället köpa någon rolig optik i USA och kamerna från tyskland eller något liknande.
 
Visserligen säkert ett för sent svar men det kan ju vara av allmänt intresse att veta att vid köp av Nikon i USA gäller garantierna enbart i USA. Så vid ev problem måste kameran skickas tillbaks dit.

Jag har vid det här laget köpt ett par Nikon i USA, ett par i Japan, någon i Singapore och någon i Sverige och de köpta i Japan, Singapore och Sverige brukar ha världsgaranti men i Singapore kan man åka på en utan världsgaranti om man inte ser upp.

Jag har aldrig haft problem med någon Nikon (har haft 8 st) men det är klart att oturen kan vara framme.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips