Köpa klättersele

Har klättrat en del via ferrata samt vanlig bergsklättring och jag har faktiskt klarat mig med två öglor. Så tro det eller ej men än så länge har jag inte behövt spendera 1000kr extra på ytterligare två öglor. Kanske behövs om man börjar syssla med alpin klättring.

Absolut! Jag menar inte att en måste köpa den dyraste selen. Bara rätt sele för sina behov, även på sikt. Själv tycker jag att en enkel sele från Petzl i 700 kronors klassen svarar upp för alla mina behov, även vid "avancerad" klättring. T.ex Sama eller Adjama.

Givet att den passar din kropp.
 
En fråga som ej är riktad till TS:

Sele som sele egentligen. De är skapade för att rädda dig från ett fall så det är väl onödigt att lägga 1000kr + på en sele är när det finns för 300kr?

https://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=CAMPCORAL
https://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=BDXENOSHARNESS

bortsett från plats för isskruvar så är det väl ingen skillnad som berättigar 1000kr extra?

Upplys mig!

Nu är det självklart inte priset som styr. Men jag skulle inte vilja ta en 5-10 meters-susare camp-selen.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Nu är det självklart inte priset som styr. Men jag skulle inte vilja ta en 5-10 meters-susare camp-selen.

Den här typen av resonemang förstår jag inte? Att det inte skulle vara bra att ta en 5-10-meters-susare i camp-selen är något som jag tror du har hittat på helt och hållet själv, eller så får du motbevisa mig.
 
[Plats för något långt och välskrivet inlägg om tryckpunkter, nerver, och annat som har att göra med hur ett fall i en sele upplevs som motbevisar XTRMNTRs tes]
 
Inte för att vara sådan men du har ställt väldigt många frågor ang utrustning vilket det ifs inte är något fel med. Men jag skulle rekommendera att gå en klippklätterkurs kanske tom ett grönt kort inne och diskutera/testa utrustning med en instruktör. Alla tycker vi olika om hur saker ska sitta och se ut. Det är dumt att slösa massa pengar på något som kommer användas ett fåtal gånger. Och dessutom tar t.ex rep rätt mkt plats i garderoben :D bara ett tips. Men annars så lycka till.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips