Köp av allroundkniv, tips?

Har läst lite recensioner och dylikt runt F1, det verkar som att det inte är någon finlirs/jaktkniv utan en grovarbetare, på grund av dess tjocklek? Hmm, det är väl mer vad jag tänkt mig rent fysiskt. Men utformningen av bladet passar tydligen bättre till att hugga än att tälja, och kniven är inte av machetestorlek.
Finns det någon form av kompromiss, ett robust men ändå tunnt blad? Handlar väl om olika stålsorter här. Jag kan tänka mig att ett tunnare kolstålsblad skulle passa? Då blir det ju mer vätekänsligt, men jag tror att jag kan hantera det (vet ju dock inte hur mycket underhåll det kräver, därför tidigare nämnda fråga angående skötsel för kolstålet)?

Nu får jag dock en känsla av att jag är helt ute och cyklar och ger mig in på något jag inte borde. Hjälp!! :)
 
En tråd, förutom den Paul föreslog, med ungefär samma ämne som var uppe rätt nyligen:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=44187
Där finns lite olika bra förslag, kanske inte med det stål du söker, men jag tror inte man ska stirra sig blind på det (trots att jag bara är en amatör i sammanhanget). Det låter dock av dina krav att det egentligen inte behöver vara en värstingkniv heller.
 
Nej, det är klart, jag vet ju egentligen inte vad jag behöver, bara vad kniven ska klara av... det är därför jag söker hjälp här. :)
De där trådarna har jag läst igenom, men har inte riktigt hittat något som säkerligen passar just mig, tyvärr, därav denna tråd.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Nej, det är klart, jag vet ju egentligen inte vad jag behöver, bara vad kniven ska klara av... det är därför jag söker hjälp här. :)
De där trådarna har jag läst igenom, men har inte riktigt hittat något som säkerligen passar just mig, tyvärr, därav denna tråd.
Det är trots allt lite svårt att veta vilken typ av kniv du vill ha. Att kombinera alla dessa användningsområden i en kniv blir sällan bra. Du bör specificera ett primärt anv. område och kanske ett annat vid sidan om.

~Paul~
 

Bilagor

  • Bark River Bravo-1-USMC Knife--Black and Green Linen.jpg
    Bark River Bravo-1-USMC Knife--Black and Green Linen.jpg
    93.5 KB · Visningar: 6,200
  • Dozier D2 Buffalo River Hunter Desert Ironwood.jpg
    Dozier D2 Buffalo River Hunter Desert Ironwood.jpg
    35.4 KB · Visningar: 5,613
  • Dozier D2 Buffalo River Hunter, Cocobolo handtag.jpg
    Dozier D2 Buffalo River Hunter, Cocobolo handtag.jpg
    31.5 KB · Visningar: 4,766
  • Dozier D2 Professional Guides Knife.jpg
    Dozier D2 Professional Guides Knife.jpg
    19.9 KB · Visningar: 8,691
Några till.

~Paul~
 

Bilagor

  • Linder ATS 34 Custom knife 10 cm blad.jpg
    Linder ATS 34 Custom knife 10 cm blad.jpg
    9.6 KB · Visningar: 10,498
  • Mr. Itou IT-320 Drop Point Hunter with Marble Handle.jpg
    Mr. Itou IT-320 Drop Point Hunter with Marble Handle.jpg
    39.6 KB · Visningar: 4,109
  • Bravo_1_Ant_Ivory.jpg
    Bravo_1_Ant_Ivory.jpg
    85.8 KB · Visningar: 1,724
myggan i tältet;310189 sa:
Nej, det slog mig bara att den nog skulle uppfylla dina hittills uppräknade knivönskemål. Här är ett knivforum med några diskussioner kring Lapplander: http://www.knifeforums.com/forums/showtopic.php?tid/797326/post/1251646/hl/lapplander/fromsearch/1/

Där finns även subfora för Fällkniven bland många andra tillverkare.
Ok, ska kolla upp dem.
Det är trots allt lite svårt att veta vilken typ av kniv du vill ha. Att kombinera alla dessa användningsområden i en kniv blir sällan bra. Du bör specificera ett primärt anv. område och kanske ett annat vid sidan om.

~Paul~
Otroligt snygga knivar! :) För att simplifiera det hela: jag söker en relativt robust brukskniv (skära lite här, hugga lite där) som även t.e.x kan ta ut ett vilt eller rensa en abborre. Och jag vill dessutom kunna tälja med den.
Huvudsaken är dock att det är en bra brukskniv allround, och att den inte är byggd som en machete likt F1.
 
Senast ändrad:
Det finns väldigt många knivar i den kategorin. Här är fler uppslag.

~Paul~
 

Bilagor

  • Haller Drop Point Hunter ATS-34.jpg
    Haller Drop Point Hunter ATS-34.jpg
    80.5 KB · Visningar: 1,548

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips