Söker bra outdoor kniv - tips?

Min gamla kniv har gjort sitt under ett antal år, men det är dags att skaffa en ny. Är ute efter en generell outdoor modell, som passar bra runt lägret och som räcker ett tag. Gärna att den kan slipas utan problem allteftersom. Ska på en 3v survival kurs i Amazondjungeln om nån vecka, och sedan blir det främst användning i Norden lite då och då.

Vad är bäst förresten, en kompakt fällkniv (som jag har haft hittills) eller en "vanlig" kniv med lite längre blad? Finns det kanske något i Terrängs (www.terrang.se) eller Naturkompaniets utbud som skulle passa - har inte riktigt tid att beställa utan vill bara köpa en i Malmö denna helg. Skulle uppskatta tips från er beprövade användare!

Tack på förhand.

/Martin
[Ändrat av Nitsson 2007-06-20 kl 12:10]
 
1169-1-L.jpg


Utan att försöka dra igång en ändlös knivtråd så vill jag berätta att jag är 100% nöjd med denna kniv.

Rapala Skinner. 319:-

/Patrik
 
chinerunner; sa:
//...Utan att försöka dra igång en ändlös knivtråd...//

/Patrik

Sorry, men det är dömt att misslyckas :)

Mitt nuvarande bud, utan att ha prövat den än, heter Hattori HA6-2 med 13 cm blad. Cocobolo skaft (bra fäste även i regn/väta).
Pris: DKK 960,00
Men då måste du ta dig till Holte utanför Köpenhamn:
http://www.thegoodstuffshop.dk/product.asp?product=16234&sub=3768&page=1

Personligen föredrar jag fast klinga. Fällkniv är praktiskt att transportera, men ger sig småningom i gångjärnet eller vad det heter.

Ok, Paul, din tur.. kom med det bara! :)
 
Nitsson; sa:
1. generell outdoor modell, som passar bra runt lägret och som räcker ett tag.

2. Gärna att den kan slipas utan problem allteftersom.

3. ska på en 3v survival kurs i Amazondjungeln om nån vecka, och sedan blir det främst användning i Norden lite då och då.

4. Vad är bäst förresten, en kompakt fällkniv (som jag har haft hittills) eller en "vanlig" kniv med lite längre blad?
Du ställer en ytterst svår fråga, eftersom du säger emot dig själv. I punkt nummer ett säger du att du önskar en campingkniv, medan i punkt tre så säger du att du skall till Amazonas. I meningen därpå vill du ha en kniv som passar i det svenska klimatet.

Tyvärr så finns det ingen kniv som är ultimat till alla dessa arbetsuppgifter. Det blir mer eller mindre en kompromiss som fungerar varken bra i Amazonas, campingen eller i nordiska förhållanden.

Mitt råd är således att satsa på åtminstone två olika knivar, varav ingen av dem är en fällkniv!

Det är ingen större skillnad på att slipa rfr stål eller kolstål. Antingen kan man det där med att slipa eller så gör man det inte. Kolstålet har dock en fördel i och med att det är lättare att tända eld med (t ex Light my Fire). Det är dessutom segare, slagtåligare och har högre eggstabilitet. Kolstål lämpar sig följdaktligen bättre till stora huggare och s k överlevnadsknivar.

Rostfritt å andra sidan äger högre motstånd mot nötning och rostar inte. Det större nötningsmotståndet gör att man har större nytta av ett tunt blad och egg med liten vinkel. Typiska kännetecken för en kniv som skär och inte hugger.

Mitt råd är alltså. Köp åtminstone två knivar, en stor huggare och en mindre användningsflexiblare fastbladare. Om du talar om hur mycket du är beredd att spendera så kan jag hjälpa dig att välja.

~Paul~
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
dePaul; sa:
Rostfritt å andra sidan äger högre motstånd mot nötning och rostar inte.
Ville bara korrigera mig lite. Allt stål rostar naturligtvis, även rfr. Jag menade helt enkelt att rfr är avsevärt rosttrögare än kolstål.

~Paul~
 
chinerunner; sa:
...
Rapala Skinner. 319:-
...
/Patrik
Verkar bra, fast är det alltså inte en specifik flåkniv?

mountainfox; sa:
Sorry, men det är dömt att misslyckas :)

Mitt nuvarande bud, utan att ha prövat den än, heter Hattori HA6-2 med 13 cm blad. Cocobolo skaft (bra fäste även i regn/väta).
Pris: DKK 960,00
Men då måste du ta dig till Holte utanför Köpenhamn:
http://www.thegoodstuffshop.dk/product.asp?product=16234&sub=3768&page=1

Personligen föredrar jag fast klinga. Fällkniv är praktiskt att transportera, men ger sig småningom i gångjärnet eller vad det heter.

Ok, Paul, din tur.. kom med det bara! :)
Bra tips, riktigt snygg också! Jag jobbar faktiskt i Köpenhamn, så Holte är inget problem. Ska ha den i tankarna.

dePaul; sa:
...
bra tips, bra tips
...
Tack utförligt svar! Jag förstår att det inte finns en universal kniv, men jag hoppas att tex en av de knivarna Patrik eller Alek föreslog blir bra. Behöver egentligen inte en huggare då jag även ska ha en machete i Amazonas, och i Norden brukar jag ha med en yxa. Det ska alltså vara en modell som man kan använda runt lägret oavsett världsdel; lite arbete med trä, skära kött eller fisk, etc. Jag är rätt överlevnadsintresserad och har ofta bara kniv / överlevnadskit med mig.

Pris är ju viktigt, men inte viktigare än kvalite, men gärna att den inte kostar mer än modellen som Alex föreslog - alltså SEK 1200.

Kan du rekommendera något grundat på detta?
[Ändrat av Nitsson 2007-06-20 kl 14:03]
 
Nitsson; sa:
1. Behöver egentligen inte en huggare då jag även ska ha en machete i Amazonas, och i Norden brukar jag ha med en yxa.

2. Det ska alltså vara en modell som man kan använda runt lägret oavsett världsdel; lite arbete med trä, skära kött eller fisk, etc.
1. OK. Det här glömde du att nämna i ditt första inlägg ;). Det förändrar saken en hel del.

2. I den här kategorin och prisklassen finns det tusentals knivar. Allt från de svenska mororna: Mora 2000, Mora Clipper, Mora 760, Hultafors Hantverkarkniv i AUS-8.

I nästa prisklass finner du EKA Nordic H8, många Bark River och Becker, Benchmade, Spyderco Moran, Spyderco Perrin, en del Kershawmodeller, Buck, Camillus osv osv.

Nästa blir Strider, Fehrmann, Busse och den här typen av lite dyrare knivar och allra sist customknivar.

Som jag förstår det så vill du lägga dig på den andra prisnivån. Kika gärna på de märken som jag har nämnt, plus den nämnda Hattorin (fin kniv förresten) om du är intresserad av lite utseende också ;).

~Paul~
 
Flåkniv

Denna typ av blad kallas flåegg.
Jag föredrar att ha en egg som växer mot spetsänden samt som är bukig, böjd. Detta är praktiskt vid täljning.
Kniven har ett räfflat gummihandtag sominte blir halt av fiskslem eller blod. Slintskyddet har ett par räfflor på knivens ryggsida som ger stadigt grepp när man skall ta i lite mer. Jag har använt dennakniv i skog, fjäll och fiskemarker i ca 8 år nu. Som jag sade nyss, helt nöjd :)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.