Knöla ner allt lätt..

Jag knölar ner mitt Akto enligt samma princip som jamo. Dvs när man ska sätta upp det i hård vind så kan man dra ut enbart ena kortsidan och förankra den innan man släpper ut allt annat. Kortsidepinnarna har jag aldrig några problem med, de två första lägger jag utefter ena sidan av påsen, och de två sista skjuter jag ner parallellt med de första på slutet.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
OK, jag kommer i fortsättningen att knöla tält, på prov. Jag är fortfarande skeptisk angående mitt Nallo2GT med alla stormlinor, som sagt om man rullar så kan man välja att rulla det så ena sidans linor inte kommer i kontakt med den andra sidans, etc. Dessutom har absiden nåt slags stabiliseringslinor som man kan sno fast tältet i om det blåser varvid det blir jäkligt svårt att sätta upp. Vill gärna ha kontroll på sånt även i fortsättningen.

Men med något av de andra tälten ska jag gärna testa!
 
både och!

Jag gör både och.

Dock inte samtidigt. Utan för att slippa ta ställning till vilket fack jag vill tillhöra. Som liten scout på åtta år rullade jag alltid min sovsäck, Caravan dreamfill. En avancerad säck med dun på ovansidan och syntet i undersidan. I fotändan satt långa band jag knöt om min rulle innan jag stoppade den i påsen.
Senare fick jag veta att snörena kunde användas till att långtidsförvara sovsäcken hängande i. Nu hade jag inte så hög garderob men jag började förvara sovsäcken hängande över en galge. När jag sedan skulle i väg knölade jag lätt ner sovsäcken i påsen.

Tält rullar jag fortfarande. Det passar så bra att vika och rulla ihop runt tältstängerna. Tält har sån symetri att det liksom inbjuder till att vika. Jag har iofs tält som passar att vika, inbyggda tältstänger (Hilleberg Akto (numera sålt)) och vindstrutar på (Haglöfs fourpeak).
Om jag däremot vintertältar är jag utbildad att knöla ner tältet så att ena kortsidan kommer först ut, (tunneltält) för att kunna förankra tältet innan jag tar ut resten ur packpåsen. Ovärderligt vid storm.

Alltså både och!
 
Ansluter mej till knölarna! Fast jag knölar ner tältet i dess påse som jag sedan fäster utanpå ryggan. Vill kunna sätta upp tältet utan att riva ur annan packning i händelse av regn. Knölar för övrigt ner allt utom knäckebrödet.
Pär
 
Knäckebröd

Ansluter mej till knölarna! Fast jag knölar ner tältet i dess påse som jag sedan fäster utanpå ryggan. Vill kunna sätta upp tältet utan att riva ur annan packning i händelse av regn. Knölar för övrigt ner allt utom knäckebrödet.
Pär

Varför inte, du skulle kanske kunna gå ner en storlek i ryggsäck.... ;-)
 
Hej,
Citat från Hillebergs hemsida:
"Vill man komprimera påsarna går det, dock har vi valt att ej göra sk komprimeringspåsar med åtdragsband. Alltför kraftig komprimering kan skada tältet, och bör därför undvikas.
Det går naturligtvis utmärkt att packa stänger och pinnar för sig, och "knöla" ned tältet i ryggsäcken om det är lättare att packa så."

Även jag har "ovanan" att knöla ner tälter i påsen, Det känns som om det tar mindre plats då. Sovsäcken knölas även den.

//Jocke
 
Beträffande det tekniska med att knöla resp att rulla ett modernt tält:

Jag tycker att ett tunneltält i syntetväv, och med vidhängade innertält verkar svårt att rulla, har nog försökt men det var mycket länge sen. När man slätar ut det blir det liksom inte en fin rektangel med jämn tjocklek över ytan, tvärtom blir det diverse veck och olika fördelning av innertältet osv. Att vika in linorna verkar ju bra, men i viss mån en aning pyssligt också.

Jag "strular" ned tältet i påsen, med början i ena änden, det är halkigt och bra och linorna åker med mer eller mindre kaotiskt. Linorna har nog inte trassat sig annat än om de varit konstigt använda senast (t ex som tvättlina med annan knytning, gud förbjude!)

Har ibland haft med "tarp", dvs i mitt fall lättviktspressenning från Biltema/ÖB. Den är ju föredömligt platt när den är ny. Därefter brukar jag vika den och ev rulla på när den är relativt färdigvikt. Får man på så sätt ur luften funkar det bra. Möjligen skulle den också kunna knölas, men den känns lite för styv för det.
 
Ordnad knölning!

Jag ansluter mig till gruppen "ordnade knölare".
Det vill säga att jag (om vinden tillåter) viker ihop tältet så att golvet kommer utåt som ett omslag, ser till att eventuella inbyggda pinnar hamnar rätt, och knölar sen ner paketet så att jag lätt når de akterliga pinnfästena. På så sätt kan man fästa tältets bakände i marken innan man ens har fått upp det ur påsen.

Har man ett relativt stort tält ger knölning bättre möjligheter att komprimera det så att det slinker ner inuti säcken. Ett lätt enmanstält (typ Contrail) kan man göra lite hur man vill med, jag tycker inte att skillnaden mellan knölning och vikning blir lika stor då.

Att vika tältet är enligt min erfarenhet en komplicerad metod att få det att passa varken påse eller ryggsäck.
 
Jag ska börja knöla för att tältet ska rymmas i mitt bottenfack. Stoppar stängerna i stora facket. Jag tycker däremot att mitt Hilleberg Nammatj är väldigt enkelt att vika och rulla ihop.
 
Knölning!

Självklart så knölas tältet ner i sin påse innan det stoppas ner i ryggsäcken :) Har själv ett Keron 2 med mängder av linor men har aldrig upplevt något som helst problem med trassel vid uppsättning. Jag ser alltid till att ena kortsidans markfästen ligger längst upp i påsen tillsammans med kortsidans stormlina för att kunna förankra tältet innan det tas ur sin säck.

Sovsäcken knölas alltid :)

Mer knölning åt folket!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips