Knivar med skarp rygg

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Jag kör personligen med en Mora Craftline Allroundkniv just nu då det är kniven jag har hemma. Denna använder jag ryggen på när jag ska använda tändstål då blecket som följde med är alldeles för litet för att det ska vara bekvämt. Med kniven kan jag även behålla handskarna på utan problem, samt kunna styra kraften mycket bekvämare. Detta är de enkla anledningarna till att jag använder kniven till mitt eldstål.
Blecket till min Fire Starter är 70 x 22 mm. Det är mer än tillräckligt för att få fin kraft i svepet. Det finns dessutom ett hål för fånglina om man nu skulle vilja ha extra kraft genom att aptera en fånglina.

Jag tycker att det är tvärtom svårare att komma riktigt nära med en kniv eftersom denna trots allt har en viss längd. Spetsen på bladet brukar därför hamna i marken vid ett avslutat svep. Knogarna är dessutom i vägen. Tro mig, jag har testat alla de varierande sätten och rent tekniskt så är det lilla blecket bekvämast.

Har man slarvat bort blecket så går det fort att ersätta med diverse andra material, precis som seobserver skriver. Hellre slarvar jag bort tio bågfilsfragment än trashar en knivspets ;).

~Paul~

OBS Det är absolut inga problem att använda blecket med handskarna på ;)
 
Tack för info gällande stål, knivryggar och eldstål.

Har inte bestämt mig, men lärt mig lite. Som alltid anpassar man sig efter levnadsätt, turer man tar och omständigheterna. Flexibilitet med sig själv och den utrustning man har eller kan välja att ha med är viktigt.
 
Eka W11 och A10 har en aning skålslipat blad. Är det någon fördel/nackdel?

Jämför just nu med Karesuandokniven - Överlevnadskniv (Karesuando kniven Boar Survival Knife) och EnZo Trapper 95 O1.

Eka W11 och A10 samt Karesuandokniven - Överlevnadskniv
Rostfritt Sandvik 12C27 stål härdat till 57HRC

EnZo Trapper 95
Kolstål O1 58- 59HRC
 
1. Eka W11 och A10 har en aning skålslipat blad. Är det någon fördel/nackdel?

2. Jämför just nu ....................Sandvik 12C27..........Kolstål O1
1. Vet inte riktigt var ryktet kommer ifrån att EKA Nordic W11 skulle ha ett skålslipat blad (har hört detta rykte vid upprepade tillfällen). Så är inte fallet. Bladet på alla mina 4 stycken W11-or har skandinavisk slipfas på gränsen till sabelslipning:
MinEKANordicW11slipfasjmfrelse.jpg


A10 har däremot ett skålslipat blad. Det är en av anledningarna varför undertecknad inte köpt den här modellen. Jag är nämligen inte helt förtjust i denna slipfas.

Att förklara för- och nackdelarna mellan dessa två slipfaser skulle ta en hel del bandbredd i anspråk ;). Mitt råd är att du helt enkelt läser på den info som trots allt finns därute på nätet.

2. Att jämföra ett låglegerat kolstål (O1) med ett rostfritt är alltid svårt. Kolstålet är slagsegare och tål en hel del mekanisk påverkan, medan det rostfria är slitstarkare och rostar inte lika lätt. Dessa två kriterier är de viktigaste i sammanhanget.

Stålvalet bör därför baseras på den förmodade användningen. Dvs, vad kommer kniven jobba med allt som oftast. Om det är täljande och brytande så välj O1. Är det däremot jakt/fiske och en viss matlagning på campingen så välj rostfritt.

~Paul~
 
Äger inte den aktuella kniven. Därför kan jag endast kommentera det jag ser i bild.

Kniven ser trevlig ut och är tillverkad i ett fint stål. K720 är snarlikt O1 och bör därför uppföra sig på ungefär samma sätt ute i fält.

Den enda lilla detaljen som jag personligen skulle ändra på i designen är den lilla utstickande hälen. Den skulle jag vilja ha bort helt och hållet. Även utan den kommer nämligen kniven att vara säker i handen eftersom den övriga handtagsprofilen är så pass väl utformad.

~Paul~
 
Bästa gnistorna hittills har jag fått med min Gerber Big Rock Camp Knife.
Den har t.o.m ett uttag i ricasson som passar till min jukkasticka så jag får anliggning mot halva stickan. Äntligen lite nytta med ricasson ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips